Göz sağlığına iyi gelen besinler

Göz sağlığına iyi gelen besinler

Vücudumuzun sağlığını korumak için dengeli ve doğru beslenmek çok önemlidir. Göz sağlığımız da bunların başında gelir. Kış ile birlikte gelen hastalıklar artsa da, özellikle gözlerimiz için çok faydalı olan gıdaların birçoğu kış mevsiminde yetişir. Hem göz hem de genel sağlığımız için bu gıdaları yeterince ve kararında tüketmemiz gerekir.

 

Göz sağlığı denildiği zaman aklımıza ilk olarak Beta Karoten ve A vitamini geliyor. İkisi de retina ve gözün diğer kısımlarının sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlıyor. Örneğin, ıspanak göz sağlığımız için mükemmel bir sebzedir. İçerdiği A vitamini sayesinde gözün gece görüşünü ve direncini artırır. Ispanak ve ayrıca lahana gözdeki kan damarlarını güçlendirir ve katarakt oluşumunu engeller. 

 

Turuncu meyve ve sebzeler; kayısı, bal kabağı, havuç gibi sebze ve meyveler Beta Karoten açısından çok zengindir. Bu gıdalar da gece görüşünü güçlendirirler. Somon balığı ise Omega-3 açısından çok zengindir. Omega-3 bağışıklık sistemini ve sinir sistemini korurken gözü de bazı hastalıklara karşı korur.

 

Baklagillerin tüketimi de göz sağlığımız etkilidir. Nohut, mercimek ve fasulye gece körlüğünü azaltmada yardımcı olan çinko açısından zengindirler. Ayrıca çinko gözü koruyan bir pigment olan melanin üretimine de katkı sağlar. Kabak iyi bir lutein, zeaksantin ve C vitamini kaynağıdır. Kışlık kabak A vitamini ve Omega-3, yazlık kabak ise çinko açısından zengindir. Gece körlüğü riskini azaltmak için tüketilmesi gereken önemli bir gıdadır.

 

Turpgiller hem genel sağlığımız hem de göz sağlığımız için çok önemli besin bileşenleri içerir. Brokoli, Brüksel lahanası ve karnabahar gibi sebzeler de A, C ve E vitamini, lutein, zekasantin ve Beta Karoten içerir. Bu bileşenler gözdeki hücreleri korumaya yardımcı olur. Badem, yer fıstığı ve fındık gibi yemişler E vitamini ve antioksidan içerir. Kuru göz ve diğer göz hastalıklarının gelişmesini önler. 

 

Chia tohumu da göz sağlığımız için faydalı besinlerden birisidir. İçeriğindeki Beta Karoten, E ve C vitaminleri göz hastalıklarına karşı koruyucudur. Çilek, yaban mersini ve kiraz gibi meyveler de kataraktı engelleyen bioflavonoidler açısından zengin meyveler olarak bilinir.

 

Sağlıkla kalın.

07.10.2019

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ