Saç dökülmelerine doğal bir çözüm: kabak çekirdeği yağı

Saç dökülmelerine doğal bir çözüm: kabak çekirdeği yağı

Erkeklerin en çok yakındıkları problemlerden biri olarak bilinir kelleşme. Kiminin yaşlılıktan kiminin genetik nedenlerden saçları kısmen veya tamamen dökülen erkekler kendilerini de beğenmez olurlar. Dolayısıyla, yıllardan beri bu soruna doğal veya kimyasal, gerçekten etkili olabilecek çözümler aranıyor. Ancak bir yandan da saç dökülmesini engellemek için yapılan ilaç tedavilerinin ciddi yan etkileri tartışılıyor. Üstelik araştırmalar kelleşmeyi önleme başarısının beklenenin altında olduğu gösteriyor.  

 

Özellikle geleneksel ilaç tedavilerinin erkek memesinde büyüme, sertleşme bozukluğu, kafa derisi kaşıntısı ve pul pul dökülme gibi yan etkilere sahip olduğu biliniyor. Bu yüzünden birçok erkek ilaç tedavisini yarıda kesmek zorunda kalıyor. Yapılan bir anket bu ilaç tedavilerine başlayan 1261 hastadan sadece 414 yani yüzde 32’sinin tedaviye bir yıl süreyle devam ettiğini, 297’sinin ise 3 ile 15 ay arasında tedaviyi bıraktığını gösteriyor. Devam eden hastalardan da sadece küçük bir grupta saç büyümesi gözlemlendiği, geri kalanda ise sonuçların negatif olduğu ortaya çıkıyor.

 

İlaç tedavilerinin yetersizliği ve caydırıcı yan etkileri yüzünden saç dökülmesi üzerine yapılan son çalışmalar çözümü doğada aramaya başladı. Bu araştırmalardan Kore Cumhuriyeti Pusan Ulusal Üniversitesi’nde yapılanı, kabak çekirdeği yağının kelleşen erkeklerde saç büyümesini arttırdığını onaylıyor.

 

Medikal araştırmacılar kabak çekirdeği yağını düzenli saç dökülmesi yaşayan 76 erkek hastayla test etti. Hastalar çalışmanın başlangıcından üç ay önceye kadar herhangi bir ilaç, katkı ya da topikal terapi görmemişti. Araştırmacılar karaciğer enzim seviyesi yüksek olanlar hariç, 90 hastayı iyileştirmeyi başardı.

 

Bu araştırmada hastalar iki gruba ayrıldı ve yarısına plasebo verildi. Tedavi hastalara her gün 800 miligram kabak çiçeği yağının kahvaltıdan önce ve akşam yemeğinden önce olmak üzere iki kez verilmesini içeriyordu.

 

Analizlerin sonucunda araştırmacılar kabak çekirdeği yağı alan grubun yüzde 44‘ünde hafifçe ya da kısmen saç büyümesinde gelişme gördü. Diğer yandan yüzde 51’inde hiçbir değişiklik görülmedi ve yüzde 2,7’sinde, yani sadece bir hastada, kelliğin altı ay sonunda hafifçe arttığı gözlemlendi. Placebo grubunun ise yüzde 28’inde kellikte artış vardı ancak yüzde 64’ünde bir değişiklik gözlemlenmedi. Buna karşılık sadece yüzde 7,7’sinde saç büyümesinde hafif bir gelişme görüldü.

 

Saç sayımında ise kabak çekirdeği yağı grubunda 3 kat fazla sonuç çıktı yani bu grubun yüzde 30 ile 40’ında saç sayısında artış gözlendi. Placebo grubunda ise bu oran yüzde 5 ile 10 arasında kaldı. Bu ilginç sonuçların yanında kabak çekirdeği yağının hiçbir yan etkisinin bulunmadığı da ortaya çıktı. Çünkü araştırmada sadece hafif bir mide rahatsızlığı haricinde problem yaşayan kimse çıkmamıştı.

 

Kabak çekirdeği yağının saç dökülmesini azalttığını ve saç büyümesine yardımcı olduğunu gösteren araştırmalardan sadece biri bu. Bir başka araştırma ise kabak çekirdeği yağının saç büyümesini yavaşlatan ve durduran 5-alfa redüktaz enzimini engellediğini gösteriyor.

 

Böylelikle, kelleşme sorunu olan veya kelleşme tehdidi hisseden herkese kabak çekirdeği yağı araştırmalarla da kanıtlanmış doğanın sunduğu güzel bir çözüm oluyor.

 

Sağlıkla kalın.

17.07.2017

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ