Omega-3 nedir ve hangi besin maddelerinde bulunur?

Omega-3 nedir ve hangi besin maddelerinde bulunur?

Sağlıklı yaşam hakkında yapılan çalışmalarda Omega-3’ün önemi sürekli belirtiliyor. Birçok hastalığın önlemesi ve bunların tedavi sürecinde kullanılmasının yanı sıra, kolaylıkla bulabileceğimiz besinleri tüketerek vücudumuz için gerekli olan Omega-3’ü almamız mümkün. Peki Omega-3 nedir?

 

Omega-3 vücudumuz tarafından üretilemeyen bu nedenle besinler yoluyla düzenli olarak almamız gereken bir çeşit doymamış yağ asididir. Önemi vücudumuzun temel yapı taşı olan hücrelerimize faydalarından başlamaktadır. Omega-3’ün de dahil olduğu yağ asitleri temel olarak hücre zarını çevrelemektedir. Başta beyin ve kalp gibi hayati iç organların korunması ile birlikte göz, cilt, saç ve ruh sağlığı için de çok önemlidir.

 

Vücudumuz için bu kadar değerli olan Omega-3 alımını her mevsim çeşitli yiyeceklerle gerçekleştirmemiz mümkün.  Besinleri 100 gramlık kütleler şeklinde ele aldığımızda omega-3 zenginliği yönünden keten tohumu yağı, genel kanının aksine, somon balığını geçerek birinciliği alıyor. Bitki yağlarını göz önüne getirdiğimizde ceviz, keten tohumu, hardal, fındık ve kabak çekirdeği yağları Omega-3 içermektedirler. Balık kategorisinde somon, sardalya, uskumru, hamsi ve alabalık tüketilerek vücudumuz için gerekli olan Omega-3’ü alabiliriz. Çiftlik balıkları yerine deniz balıklarını tercih etmeliyiz, fakat deniz kirliliği sebebiyle civa miktarının düşük olduğu yüzey balıklarını tercih etmemizde fayda var.

 

Balık yemeyi pek sevmiyorsanız korkmayın, sizler için de doğa çeşitli kaynaklar sunuyor. Özellikle yeşil yapraklı sebzeler, kuru fasulye, brüksel lahanası, kabuklu kuruyemişler (örneğin ceviz, badem) ve tahinde ihtiyacınız olan Omega-3’ü bulabilirsiniz. Orman meyveleri olarak da bilinen yaban mersini, ahududu ve çilek kendilerine has lezzetli aromalarıyla hem de bulundurdukları Omega-3’le sizlerin yanında. Yeni doğan bebekleriniz için Omega-3 yönünden oldukça zengin anne sütünün önemini bu noktada yeniden hatırlatmakta fayda var. Bahsettiğimiz besinlere ek olarak Omega-3’ü yapay yollarla da almak mümkün. Ancak doktor tarafından önerilmedikçe sağlınız için en uygunu doğal yollardan almaktır.

 

Bebekler, çocuklar, gençler, yetişkinler ve yaşlılar, kısacası her yaş grubu için önemli olan Omega-3’ü düzenli olarak tüketmeyi sakın ihmal etmeyin. Eksikliği gelişim bozukluğu ve daha birçok hastalığa zemin hazırlayan Omega-3, yeterli ve düzenli tüketildiğinde sağlığınıza sağlık katmaktadır. Unutmayın kaliteli yaşamın sırrı sağlıklı ve dengeli beslenmekten geçer.

 

 

Sağlıkla kalın.

30.03.2017

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ