Önemli hastalıklara karşı zerdeçal

Önemli hastalıklara karşı zerdeçal

Zerdeçal Doğu Asya çıkışlı bir bitki olup, dünyanın en uzak mutfaklarında bile kendine yer edinmiş bir baharattır. Doğu Asya’da “bitkilerin altını” olarak bilinir. Yapılan çalışmalarla zerdeçalın faydası farklı açılardan kanıtlanmıştır. Bu yapılan araştırmaların bazıları şunlardır:

      

 1. Zerdeçal nörolojik hasar ve beyin hastalık risklerini düşürüyor.

Geçtiğimiz zamanlarda nöronların erken çocukluk döneminden sonra bölünüp çoğalamadıkları düşünülüyordu. Ancak bu görüşün aksini savunan iddialar karşımıza çıkmaya başladı.

Nöronlar beynin belirli bölgelerinde yeni bağlantılar kurabiliyor ve bölünüp çoğalabiliyorlar. Bu işlemin gerçekleşmesini sağlayan temel  faktörlerden biri beyinde işlev gerçekleştiren büyüme hormonu BDNF (Beyin Kaynaklı Nörotrofik Faktör)’dir. İlginç olansa zerdeçal sarısının BDNF’nin seviyesini arttırabileceğidir. Bu sayede birçok beyin hastalığının ve yaşlılıktan kaynaklı beyin işlevlerindeki düşüşlerinin geciktirilebileceği veya tersine çevrilebileceği söylenmektedir. Ayrıca hafızanızın iyileştirilmesini sağlayabilmektedir. BDNF’nin etkileri göz önüne alındığında bu olumlu etkileri gözlenebilir ancak bu etkilerin olup olmadığı insan kontrollü çalışmalarla desteklenmelidir.

 

2. Zerdeçalın kalp hastalığı riskini düşürdüğü belirtiliyor.

Yıllardır süre gelen çalışmalarla araştırmacılar kalp rahatsızların nedenlerini araştırdılar. Oldukça karmaşık nedenlerle ortaya çıkan kalp rahatsızlıklarını tetikleyen birçok etmen bulunmaktadır. Zerdeçal bu noktada kalbi olumsuz etkileyen yolları kan damarlarının astarı olan endotelinin işlevini destekleyerek tersine çevirebilmektedir. Endotel disfonksiyonunun kalp rahatsızlığının önemli bir sebebi olduğu bilinmektedir ve endotelin kan basıncını, kan pıhtılaşmasını ve diğer çeşitli faktörleri düzenleyememesine neden olur. Araştırmalar zerdeçalın endotelinin işlevinde iyileşmelere yol açtığını göstermektedir. Bir çalışmada koroner arter baypas ameliyatı geçiren 121 hastaya ameliyattan birkaç gün önce ve sonra günde 4 gram zerdeçal verilmiştir. Sonuç olaraksa hastaların kalp krizi geçirme risklerinin %65 oranında azaldığı gözlemlenmiştir.

 

3. Zerdeçal kanseri önlemede yardımcı olabilir (ve belki tedavi edebilir).

Birçok farklı kanser türü olmasına karşın bir kısmı ortak bazı özelliklere sahiptir; bunlarınsa zerdeçal takviyesinden etkilendikleri belirtilmektedir. Araştırmacılar zerdeçalın kanser tedavisinde faydalı olup olmadığını inceliyorlar. Bu araştırmalarda kanser büyümesini, gelişmesini ve moleküler seviyede yayılmasını engelleyebildiği iletiliyor. Çalışmalar, kanserli hücrelerin yok edilmesinin yanı sıra anjiyogenezi (tümörlerde yeni kan damarlarının büyümesi) ve metastazı (kanser yayılımını) azaltabileceğini göstermiştir.

Çoklu çalışmalar zerdeçalın laboratuvardaki kanserli hücrelerin büyümesini azaltabileceğini ve test hayvanlarındaki tümörlerin büyümesini engelleyebildiğini göstermiştir. Bununla birlikte başta sindirim sistemi kanserleri (kolorektal kanser gibi) olmak üzere diğer kanser türlerinin önlenmesinde yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır. Kolonlarında lezyon olan ve bu lezyonların kimilerinde kansere dönüşebildiği 44 erkek üzerinde bir çalışma yapılmıştır. Bu çalışmada 30 gün boyunca günde 4 gram zerdeçal sarısı tüketen hastaların %40’nın lezyon oranlarının azaldığı gözlemlenmiştir. Belki bir gün zerdeçal kanser tedavisinde kullanılabilir. Ancak bunu söylemek için henüz erken. Yoğun şekilde yapılan araştırmalarsa umut verici sonuçları bizlerle paylaşmaya devam ediyor.

 

4. Zerdeçal sarısı Alzheimer hastalığının oluşmasını önlemede ve tedavisinde faydalı olabilir.

Alzheimer hastalığı Dünya’daki en yaygın nörodejeneratif hastalıktır ve unutkanlığa neden olmaktadır. Ne yazık ki, Alzheimer hastalığına karşı etkili bir tedavi yöntemi bulunamamıştır. Bu yüzden, bu hastalık ortaya çıkmadan önce oluşmasını önlemek öncelikli önem taşıyor. Ufukta çok iyi haberler olabilir, çünkü zerdeçal sarısının kan-beyin bariyerini geçtiği görüldü.Alzheimer hastalığında iltihapların ve oksidatif hasarın önemli rolü var. Bildiğimiz gibi, zerdeçal sarısı bu ikisine karşı faydalı etkileri vardır. Alzheimer hastalığının önemli bir özelliği Amyloid levha diye adlandırılan protein yumaklarının oluşumudur. Çalışmalar gösteriyor ki zerdeçal sarısı bu levhaları ortadan kaldırıyor. Bu şekilde zerdeçal Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatıp zaman zaman süreçte gerileme sağlatabildiği bildiriliyor.

 

5. Eklem rahatsızlıkları zerdeçal takviyesine olumlu yanıt veriyor.

Batı ülkelerindeki en yaygın problemlerden biri eklem ağrılarıdır. Birçok nedeni olmasına rağmen en çok karşılaşılan etken eklemler arasında oluşan iltihaptır. Zerdeçal sarısının potansiyel iltihap giderici özelliği olduğu bilinmektedir ve eklem ağrılarını ortadan kaldırmada kullanılması önerilir. Bazı bilimsel çalışmalarsa bu önerinin doğru olduğunu desteklemektedir. Romatizmik eklem iltihabı olan hastalar üzerinde yapılan çalışmalarda zerdeçalın iltihap giderici bir ilaçtan daha etkili olduğu görüldü. Diğer bir çok araştırma ise zerdeçalın eklem iltihabında etkisini inceledi ve bir çok olumlu gelişme gözlemlendi.

 

Sağlıkla kalın.

 

       

03.12.2017

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ