Siyah turp ile tarifler

Siyah turp ile tarifler

Siyah turp; C vitamini, lif kaynağı ve antioksidan açısından zengin, en sağlıklı sebzelerden biridir. Özellikle, kış aylarında, hastalıklara karşı vücudun direncini arttırdığı için düzenli olarak tüketilmesi önemlidir. Siyah turp vücuda potasyum, kalsiyum, sodyum ve demir gibi mineralleri sağlayan tam bir mineral ve vitamin deposudur.

 

Halk arasında kara turp diye de bilinen siyah turpun, dışı siyah renkte olup, içi beyaz renkte ve etli bir yapıya sahiptir. Özellikle, bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı koruduğu için sizlere, siyah turp ile bir kaç basit tarif hazırladık.

 

Siyah turp ile bal karışımı, bilimsel bir tedavi olmasa da öksürük ve bronşit gibi sağlık sorunlarında kullanılan karışımlardandır. Peki bu karışım nasıl hazırlanır?

 

1. Öncelikle turpu yıkayın

2. Turpun tepesini kesin ve içini oyun

3. Kestiğiniz kısmını, balı ekledikten sonra, turpun üzerine kapak olarak koyun

4. Alt kısmını da kesin ve küçük bir delik açın

5. Oyulmuş turpun içine balı ekleyip, turpu bir bardağın üzerine yerleştirin. Bal, yavaş yavaş turpun içinden bardağın içine akmaya başlayacaktır. Tamamen süzülmesi/akması, yaklaşık 10-12 saati bulacaktır. 

 

Öksürük için, siyah turpun içinden süzülen balı, gün içerinde 2-3 seferde tüketmek öneriliyor. Turpun oyulan kısmını çöpe atmayıp salatanızda kullanmayı unutmayın.

 

Bu tarife ek olarak, siyah turp ile yapabileceğiniz en güzel tarifler ise oldukça lezzetli olan salatalardır. Siyah turpa en çok yakışan diğer sebze havuçtur. Siyah turp ve havuç ile nefis bir salata hazırlayabilirsiniz. Tarifimiz şu şekilde: Siyah turpun kabukları soyulur, havuç kazınır ve yıkanır. İkisi de rendelenerek zeytinyağı ve tuz ile karıştırılarak servis edilir. İsteğe göre limon suyu eklenebilir. 

 

Bu salatayı isterseniz, yoğurtla birleştirebilirsiniz. Onu da şu şekilde hazırlıyoruz, denemenizi öneririz:

 

2 adet siyah turp, 2 adet havuç, 5 yemek kaşığı süzme yoğurt, 2 yemek kaşığı yoğurt ,1 çay kaşığı tuz kullanıyoruz.

 

1. Önceki tarifte olduğu gibi turp ve havuç soyularak rendelenir.

2. Geniş bir kasede süzme yoğurt ve normal yoğurt, tuz eklenerek karıştırılıp çırpılır.

3. Bu karışıma rendelenmiş havuç ve turp eklenip karıştırılır.

4. İsteğe göre üzeri sumakla süslenerek servis edilir.  

 

Afiyet olsun.

16.12.2020

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ