Çok sağlıklı 12 kök sebze

Çok sağlıklı 12 kök sebze

Kök sebzeler, kuşkusuz sağlıklı beslenmenin, lezzetli ve vazgeçilmez parçalarıdır. Patates, havuç ve soğan, hemen hemen herkesin aşina olduğu, yer altında yetişen, yenilebilir bitkilerdir. Bu bitkiler dışında, her biri, farklı besin değerine sahip birçok kök sebze vardır.

 

En sağlıklı 12 kök sebzeyi sıralamak gerekirse:

 

1- Soğan

 

Soğan, hem ülkemizin hem de farklı kültürlerin mutfağında, temel malzemelerden biri olarak kullanılan en yaygın kök sebzelerdendir. Lif ve antioksidanlar açısından zengindir. Bilindiği üzere antioksidanlar, hücreleri birtakım hasarlara karşı koruyan ve hastalıkları önlemeye yardımcı olan bileşiklerdir. Yapılan araştırmalar, soğan kullanılan yemeklerin, sağlığa daha faydalı olduğunu göstermektedir. Ayrıca birçok araştırma, soğanın, kansere yakalanma riskini azalttığını, kalp ve damar sağlığını iyileştirdiğini göstermektedir. 

 

2- Patates

Patates, dünyada pek çok ülkede yetiştirilen ve birçok çeşidi olan bir kök sebzedir. Besleyici özelliğiyle bilinen patates, iyi bir lif ve kaynağı olmasının yanında, cildimiz için de çok faydalıdır.

 

3- Tatlı Patates

Tatlı patates, son derece besleyici ve sağlığa yararı olan kök sebzelerden biridir. Birçok vitamin ve lif açısından zengindir. İçerdiği lif, sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar.  

 

4- Şalgam

Şalgam, lezzetli ve yüzyıllardır yetiştirilen kök sebzelerden biridir. İçeriğindeki antioksidanlar, birçok kanser türünün önlenmesine yardımcı olur. Bağışıklığı ve metabolizmayı güçlendirir.

 

5- Zencefil

Zencefil; zerdeçal gibi kök sebzelerle yakından ilişkili olan çiçekli bir bitkidir. Antioksidanlar açısından çok zengindir. 

 

6- Pancar

Pancar, en besleyici kök sebzelerden biridir. Kolesterol ve tansiyonu düşürmede etkili olduğu gibi, sakinleştirici etkisi de vardır.

 

7- Sarımsak

Sarımsak, Allium cinsine ait bir kök sebzedir. Birçok minerali bünyesinde barındıran sarımsak, doğal bir antibiyotiktir ve bağışıklık sistemimizi güçlendirdiğinden, vücudumuzun hastalıklarla savaşmasına destek olur.

 

8- Turp

"Turp ye turp gibi ol" sözünün hakkını veren bu sebze; bağırsak, böbrek ve damar sağlığımıza kadar faydaları çok büyük olan, kış aylarının tam bir vitamin deposu olarak önerilen kök sebzelerimizdendir. 

 

9- Havuç

Havuç, en çok bilinen kök sebzelerden biridir. İçerdiği vitaminler, yüksek lif oranı ve antioksidan özelliği ile zengin bir besin kaynağıdır. Yüksek miktarda A vitamini içerdiği için, gözleri güçlendirir. 

 

10- Kereviz

Kereviz, çok yönlü tüketilebilen sağlıklı ve lezzetli bir kök sebzedir. Yüksek tansiyon ve kolesterolü düşürür, mide ve bağırsak sorunlarına karşı etkilidir.

 

11- Rezene

Sağlığımız açısından çok faydalı bir kök bitki olan taze rezenenin, kök kısmı ana yemek malzemesi olurken, sap ve yaprakları da tüketilmelidir.

 

12- Zerdeçal

Zerdeçal, zencefil ile aynı aileden bir kök sebzedir. Zerdeçal, yemeklere lezzet katarken, aynı zamanda çok sağlıklıdır. Soğuk algınlığı, öksürük gibi yaygın rahatsızlıklarda etkili olduğu gibi, eklem ağrıları ve romatizma sorunlarıyla mücadelede de etkilidir.

 

 

Sağlıkla kalın.

26.02.2020

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ