Depresyona karşı zerdeçal tüketin.

Depresyona karşı zerdeçal tüketin.

Zerdeçal, ulaşılması oldukça kolay olan en etkili besin takviyelerindendir. Yapılan önemli çalışmalar zerdeçalın vücut biyokimyamıza büyük yararlar sağladığını göstermektedir. Kendine has sarı renge sahip olan zerdeçal, Hindistan’da binlerce yıldır hem baharat hem de şifalı olması nedeniyle ilaç yerine kullanılmaktadır. Son zamanlarda yapılan çalışmalarsa zerdeçalın sağlık üzerine olan faydalarını kanıtlamaktadır. 

 

1) Zerdeçal tedavi edici özelliği olan biyoaktif bileşenler içerir.

Zerdeçalın en önemli bileşeni olan kurkuminoid (zerdaçal sarısı) güçlü anti-inflamatuar ve antioksidan özelliğe sahiptir. Zerdaçal sarısı, kan dolaşımında çok az emilen bir maddedir. Bu emilimi arttırmak için ise zerdeçalı karabiberle tüketebilirsiniz. Ayrıca yağda iyi çözünen bir madde olması nedeniyle yağlı yemeklerle de tüketmek iyi bir fikir olabilir.

 

2) Zerdeçal vücudun antioksidan kapasitesini arttırıyor.

Oksidatif hasar, yaşlanmanın ve diğer birçok hastalığın oluşmasına neden olan etkenlerden biridir. Serbest radikaller; yağ asitleri, protein veya DNA gibi önemli organik maddelerle reaksiyona girer. Antioksidanların bu kadar faydalı olmasının başlıca nedeni, vücudumuzu serbest radikallerin etkilerinden korumalarıdır. Zerdeçal sarısı, kimyasal yapıları sayesinde serbest radikalleri etkisiz hale getirebilecek güçlü bir antioksidan özelliğine sahiptir. Bunun yanında vücudun antioksidan enzimlerinin faaliyet seviyelerini de arttırır. Bu yolla zerdeçal sarısı, serbest radikalleri doğrudan engellediği gibi vücudun bunlarla mücadele etmesini de sağlar.

 

3) Çalışmalar zerdeçalın depresyona karşı inanılmaz etkileri olduğunu gösteriyor.

Zerdeçal sarısı depresyon tedavisinde umut veriyor. Yapılan bir deneyde 60 hasta 3 gruba bölündü. Bir grup Prozac, diğer grup bir gram zerdeçal sarısı, son grup ise hem zerdeçal sarısı hem de prozac aldı. 6 hafta sonra zerdeçal sarısının Prozac ile aynı etkiyi gösterdiği ve gruplar arasında en hızlı tedaviye yanıt veren grubun ise son grup olduğu gözlendi. Bu küçük çalışmaya göre zerdeçal sarısının antidepresanlarla benzer etkiye sahip olduğu belirtildi. Bazı çalışmalar zerdeçalın serotanin ve dopamin miktarını arttırdığını göstermektedir.

 

4) Zerdeçal yaşlanmayı ve yaşlılıkla gelen hastalıkları önlemektedir.

Zerdeçalın kansere, kalp rahatsızlıklarına ve Alzheimer’a faydası ile birlikte kesinlikle insan ömrünün uzunluğuna da faydası vardır. Bu nedenle zerdeçal yaşlanma belirtilerine karşı popüler bir takviye olarak kullanılır hale geldi. Bir başka açıdan oksidasyonun ve iltihabın yaşlanmadaki büyük etkisi düşünüldüğünde, zerdeçal sarısının sadece hastalıkların korunmasından değil, bunun çok daha ötesinde etkileri olduğu düşünülüyor.

 

Sağlıkla kalın.

27.11.2017

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.

BENZER YAZILAR

×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ