Kırmızısıyla büyüleyen antioksidan sebze: Pancar

Kırmızısıyla büyüleyen antioksidan sebze: Pancar

Kış mevsimi geldiğinde tezgâhlarda rengi ile dikkati üzerine çeken kıymetli sebzelerden biri pancardır. C vitamini deposu olan kırmızı pancar bağışıklık sisteminin güçlü kalmasını sağlar ve hastalık süresinin kısalmasına yardımcı olur. Kırmızı pancara rengini veren betalain ise yüksek oranda antioksidan özellik gösterir. Kırmızı pancarın içeriğindeki nitrat vücutta nitrik okside dönüşerek beynin kanlanmasına yardımcı olur ve beyinsel fonksiyonların en iyi şekilde yürütülmesinde önemli rol oynar. Kabızlık, şişkinlik, hazımsızlık gibi problemleri önleyerek bağırsak sağlığımızın korunmasına da büyük ölçüde katkı sağlar. 

 

Kırmızı pancarın birçok tüketim şekli vardır. Kırmızı pancar turşusu bunlar arasında en çok tercih edilenler arasındadır. Pancarların dış kabuğu yıkanarak suda haşlanırlar. Pancarlar yumuşadıktan sonra süzgeçten geçirilir ve kabukları soyulur. Sonrasında pancarlar dört dilime ayrılarak cam bir kavanozun içerisine sarımsak, tuz, şeker ve pancarın haşlama suyu ile birlikte yerleştirilir. Kavanozun ağzı sıkıca kapatılır ve kapak açılmadan yaklaşık bir hafta beklenir. Bir hafta sonra hazır olan pancar turşusu afiyetle tüketilebilir. Fakat, hipertansiyon hastası olanların yüksek tuz içeriği nedeniyle kırmızı pancar turşusunu tüketmeleri tavsiye edilmez.

 

Pancar ile yapılan en güzel tariflerden birisi de yoğurtlu pancar salatasıdır. Kırmızı pancar orta ateşte haşlanır. Pancar haşlandıktan sonra kabuklar soyulur ve rendelenir. Tuz, zeytinyağı, sarımsak ve yoğurt rendelenen pancarla karıştırılarak salata tamamlanmış olur. 

 

Kırmızı pancar cipsi ise çocuklara pancarı sevdirmek için yapılan lezzetli bir yiyecektir. Pancarların kabukları ince bir şekilde soyulur ve dilimlenir. İnce dilimlemek için mandolin rende kullanılabilir. Derin bir kap içerisinde zeytinyağı, rendelenmiş sarımsak ve isteğe bağlı baharatlar karıştırılır. İnce dilimlenen pancarlar bu karışımla harmanlanarak tepsiye yerleştirilir. Önceden ısıtılmış fırında 200 derecede üstü kızarana pişirilir, ters yüz edilerek 10 dakika daha pişirilir. Pişen pancarlar yoğurt veya arzu edilen salça ve baharatlarla hazırlanacak soslarla tüketilebilir. 

 

Pancar çorbası yapımı da oldukça pratiktir. 2 adet orta boy pancar, 1 adet iri havuç, 1 adet orta boy soğan ve 1 adet orta boy patates doğranır. Orta boy bir tencerede yarım çay bardağı zeytinyağında bu malzemeler 2-3 dakika kavrulur. Pancarlar diğer sebzeleri boyamaya başladığında 1,5 litre su eklenir. Tencerenin kapağı kapatılarak orta ateşte pişirme işlemi devam eder. Pancarlar ve havuç yumuşadığında tuz ilavesi yapılır ve parçalayıcıdan geçirilir. Ardından tekrar tencere ocağa alınarak 10 dakika kısık ateşte kaynatmaya devam edilir. Ardından çorba servise hazırdır.

 

Pancar kvasını da denemenizi öneririz. Asidik bir içecek olan kvas et yemeklerinin yanında tüketilebilir. Antioksidan özelliği yüksek olmakla birlikte, çok güçlü bir probiyotiktir. Pancar kvasının nasıl yapıldığını buradan okuyabilirsiniz.

 

Sağlıkla kalın.

18.02.2019

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ