Zeytinyağını seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Zeytinyağını seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Zeytinyağını, ülkemiz coğrafyası bize bolca sunduğu için çok şanslıyız. Sağlık ve lezzet açısından eşi ve benzeri yoktur zeytinyağının. Çeşit çeşit zeytinyağı raflarda veya pazarlarda yerini alırken, eğer zeytinyağı konusuna özel ilgi göstermiş bu konuda damak tadınız yeterince hassas hale gelmemişse, hangisini, nasıl seçmeliyim konusu birçoğumuzun kafasını karıştırır.

 

Doğru zeytinyağını seçmek için nelere dikkat etmek gerekir?

 

Yüksek kalitede bir zeytinyağının, rafinasyon işlemi uygulanmış, kalitesi yüksek olmayan zeytinyağlarından oluşan “riviera” olmaması gerekir. Çünkü, rafinasyon işlemi, doğası gereği, tatsız ve kokusuz bir ürün elde etmek için kullanılır ki, bu yolla yağın doğallığını ve içerdiği anti-oksidan maddeleri korumak mümkün değildir.  

 

Soğuk sıkım, zeytinyağını yüksek ısıya maruz bırakmadan içindeki değerleri daha iyi koruyabilmek için uygulanan bir üretim yöntemidir. Bu yöntemle üretilen zeytinyağlarını almak iyi bir tercihtir.Ayrıca, “soğuk sıkım” işleminin sıcaklık derecesi azaldıkça daha kaliteli ve özellikli bir ürün yaratması da aynı nedenledir. İdeal “soğuk sıkım” işleminde doğallığını veren bütün maddeler bozulmadan zeytinyağında kalabilmektedir. 

 

İyi zeytinyağı dediğimiz yağlarda, zeytinin yetiştiği ortamdaki bitkilerin kokusunu yağında hissetmelisiniz ki, genzinizi yakan, bu aromatik bitki lezzetidir. Bu özellikleri içermeyen zeytinyağının saf ve kaliteli olduğunu söylemek çok zordur.

 

Zeytinyağı sektörde tağşişe (başka yağ karıştırma) çok uğrayan bir üründür. Maliyeti düşürmek için içine ayçiçek, mısır, pamuk yağı karıştırılarak satılabiliyor. Bu nedenle, zeytinyağı mutlaka güvenilir yerlerden alınmalıdır. Plastik şişeyle temas etmemiş olmasına, güneş altında beklememiş olmasına, havayla temas etmeden doldurulmuş olmasına da ayrıca özen göstermek gerekir.

 

Zeytinyağının mucizevi faydalarından doğru şekilde yararlanmak için doğru zeytinyağı tüketmeniz dileğiyle...

 

Sağlıkla kalın.

08.05.2017

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ