Yoğurt neden ekşi olur?

Yoğurt neden ekşi olur?

Yoğurt, evde kolaylıkla yapılabilen bir süt ürünüdür. Protein değeri yüksek ve iyi bir probiyotiktir. Evde yoğurt yapmanın birçok inceliği vardır ve yapılanlar çıkan sonucu etkiler. Mayaladıkça ustalaştığınız bu süreçte eğer yoğurdunuz ekşi olursa bunun birkaç sebebi olabilir. 

 

Kullanılan maya miktarı

Evde yoğurt yaparken kullanılan maya miktarı önemlidir. Fazla kullanılan maya, yoğurdun kıvamını arttırmaktan ziyade tadının daha ekşi olmasına neden olabilir. Bu nedenle uygun oranda maya koymak ve sütün içerisine doğru şekilde eklemek gerekir. 1 yemek kaşığı yoğurt bir kâse içerisinde çırpıldıktan sonra daha önce kaynatılmış 1 litre süte orta noktasından yavaş yavaş boşaltılır. Boşaltırken mayanın süte hızlı bir şekilde karıştırılması, mayanın düzgün bir şekilde süt içerisinde dağılmasını sağlar. Yoğurt mayası ekşi ise yarım kaşık yeterlidir. Veya aynı miktarda maya koyulsa da, maya ekşi ise mayalama süresi kısaltılmalıdır.

 

Mayalama sıcaklığı

Sütün sıcaklığı ideal kıvamda bir yoğurt elde etmek için önemli noktalardan bir diğeridir. Kaynatılan sütün yeterince ılımasına fırsat verilmeden, sıcakken mayalama işlemi yapılırsa, yoğurdun tadı ekşi olur. Hafif ekşi veya tatlı yoğurt sevenler için sütün sıcaklığı farklı ayarlanabilir. Birkaç sefer farklı sıcaklıklarda mayalama yaparak, damak zevkinize en uygun sıcaklığı belirleyebilirsiniz. Yalnız, belli bir sıcaklığın üstünde veya altında yoğurt mayanız tutmayacaktır veya yoğurdunuz çok sulanacaktır. Eğer elle sıcaklık kontrolünde zorlanıyorsanız derece de kullanabilirsiniz.

 

Mayalama süresi

İdeal yoğurdu elde edebilmek için bir diğer önemli nokta ise mayalama süresidir. İyi bir yoğurt elde edebilmek için ideal süre, yoğurdunuzun ne kadar hızlı soğuduğu ile yani bulunduğu ortamın sıcaklığı ve ne kadar korunaklı olduğu ile bağlantılıdır. Her seferinde aynı yerde, aynı saklama şekli ile deneyerek ideal mayalama süresini bulabilirsiniz. 3 ila 8 saat arasında veya 12 saate varan mayalama sürelerini tercih edebilirsiniz. Mayalama süresi uzadıkça yoğurt daha ekşi olacaktır.

 

Yoğurt mayalamayla ilgili tüm püf noktalarını ilgili makalemizde bulabilirsiniz.

 

Sağlıkla kalın.

20.02.2019

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ