Evde yoğurt yapmanın püf noktaları

Evde yoğurt yapmanın püf noktaları

Her ne kadar aksini iddia eden kaynaklar olsa da bir Türk icadıdır yoğurt. Birçok dilde de Türkçe ismi değiştirilmeden yoğurt olarak telaffuz edilen, yapması kolay, doyurucu ve bir o kadar da lezzetli bir süt ürünüdür. Şifalı, faydalı, besin değeri yüksek olan yoğurt özellikle yaşamın ilk yıllarında bebekler için bulunmaz bir besin kaynağıdır. Bu sebeple de birçok annenin tercihidir.

 

Yediğimiz her şeyde olduğu gibi yoğurdun da iyisini, sağlıklısını bulmak hatta mümkün ise evde yapılanını tüketmek en güzeli. Peki yoğurt yaparken nelere dikkat edilmeli?

- Hangi tip süt kullanmak gerekli?

Maya seçimi önemli mi?

Makine kullanmak şart mı?

Mayalanma sıcaklığı nasıl ayarlanmalı, ne olmalı?

 

Gelin bunları tek tek açıklayalım.

 

Süt seçimi

 

Öncelikle sütçüden alınan çiğ süt ile pastörize sütler ve kutuda olan uzun ömürlü sütlere bakalım. 

 

Bunlardan uzun ömürlü sütler, içlerinde herhangi bir bakteri de bulunmadığından yoğurt yapmakta kullanılmaz. Zaten eğer evinizde denerseniz yoğurdun tutmadığını görürsünüz.

 

Sokaktan alınan açık sütler ise bazılarımızın öncelikli tercihi olsa da uzmanlar çiğ süt seçimi konusunda çok dikkatli olmak gerektiği konusunda uyarıyor. En kolay erişilebilir, sağlıklı sütler ise günlük pastörize sütler olarak karşımıza çıkıyor. Diğer taraftan da, yağ oranının yüksek olması sütün kalitesinin daha yüksek olduğunu gösteriyor. Bu sebeple mümkün ise cam şişede yağ oranı yüksek günlük süt veya güvenilir yerden alınmış çiğ süt tercih edin. 

 

Maya seçimi 

 

Maya seçimi de yine süt kadar önemli. Ev yapımı iyi bir yoğurdun maya olarak kullanılması en doğrusu. Eğer ev yapımı yoğurt mayası bulamıyorsanız, evde süt ve nohut ile kendi mayanızı yapabilirsiniz. Her yapışınızda kendi yoğurdunuzdan maya olarak ayrımayı da sakın unutmayın.

 

Makine kullanımı

 

Makine kullanmak tabii ki şart değildir. Sadece kolaylık sağlar. İster makine ile yapın ister tencereye sarın püf noktalarına dikkat edip tarife uyarsanız eğer, yoğurdunuzun çok güzel olacağından şüpheniz olmasın.

 

Mayalama sıcaklığı

 

Gelelim yoğurdun en can alıcı noktasına, kaç derece sıcaklıkta mayalanacak? 

 

Bunun için ideal olan sıcaklığa getirdiğimiz sütü makinaya veya tencereye aldığımız anda soğuyacaktır. Bu sebeple ilk dikkat etmemiz gereken kaynattığımız veya kaynamaya yakın bir noktaya getirdiğimiz sütün sıcakken tencereye veya makinanızın kaplarına koyulmasıdır. Artık bundan sonra sıcaklığını takip edip, ideal sıcaklıkta mayayı ekleyip sarmamız veya makinayı çalıştırmamız gerekir.

 

İdeal sıcaklık 42-45 derece olan mayalanmanın gerçekleşmesi için bu sıcaklığa inene kadar beklenmelidir. Dereceniz varsa mutlaka sıcaklığı takip edin. Sıcaklığa ulaşıldığında mayayı içine ekleyip üzerini kapatıp iyice sarın. Makine kullanıyorsanız makinanızı çalıştırın. Dereceniz yoksa da üzülmeyin, serçe parmağınızı sütün içinde tuttuğunuzda 10. saniyede parmağınızı çıkartmak isteyecek sıcaklıkta olduğunu hissediyorsanız, mayalamak için doğru zamanlamadasınız.

 

7 saat sonra yoğurdunuz hazır! Bebeğiniz için yapıyorsanız biraz daha ekşimesini azaltmak için 5-6 saat bekletmeniz yeterli olacaktır. Afiyet olsun!

 

Sevgiyle ve sağlıkla, eski tadınızda kalın… 

 

 

08.03.2017

1 kişi oy verdi 5/5 ortalama 5 yıldız aldı

YORUMLAR

mehmet onur
10.03.2017

Biz yoğurdu evde cam kavanozlarda mayalıyoruz. Yaklaşık 3 yıldırda aynı maya ile devam ediyoruz. Cam kavanozda mayalamayı öneririm, çok pratik oluyor. Hem yaparken hem kullanırken. Tabi kutu sütle yapmıyoruz, sadece günlük sütle yoğurt yapıyoruz biz.hatta geçen sene çiğ süt alıp yapmıştık, onun kaymağı falan çok güzel oluyor ama temin etmek çok güç. şu anda yaptığımız yoğurtlarımız güzel kıvamlı, sulu değil baya koyu kıvamlı oluyor, herhalde yıllardır aynı mayayı kullandığımız ve alıştığımız için artık.

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×