Evde yoğurt mayası nasıl hazırlanır?

Evde yoğurt mayası nasıl hazırlanır?

Sağlıklı bir yaşam için tüketmemiz gereken en önemli besinlerden biridir yoğurt. Soframızdan eksik etmediğimiz bu lezzetin faydaları saymakla bitmez. Peki, katkı maddeleri içeren ve üretimi sırasında sağlığımız için gerekli olan bakterileri de kaybeden yoğurtları tüketmek yerine sağlıklı ve doğal yoğurt elde edebilmek için ne yapmalıyız?

 

Evde yoğurt mayalamak, uzmanlar tarafından önerilen, ailelerin mümkün olduğunca tercih ettiği bir yöntem haline geldi. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise yoğurt yaparken kullandığımız maya. Katkı maddesi kullanılmış, birçok işlem görmüş hazır yoğurtlar yerine, neden evde kendi yoğurt mayamızı hazırlamayalım?

 

O halde hemen evde nasıl yoğurt mayası hazırlayabileceğimize bakalım:

 

İhtiyacımız olan malzemeler ise sadece 30 adet nohut ve 2 su bardağı günlük süt.

 

İlk önce, doğal olduğunu bildiğimiz veya pastörize edilmiş sütü, elimizi yakmayacak sıcaklığa kavuşuncaya kadar ısıtalım. Bir kavanozun içine koyduğumuz nohutların üzerine ılık sütü ilave edelim. Kavanozun ağzını sıkıca kapattıktan sonra kalın bir bez veya havluya sarıp 24 saat kadar kalorifer veya hafif ısıtılmış (75 derecede) fırın gibi sıcak durabileceği bir yerde muhafaza edelim. 24 saatin sonunda kavanozda biriken, kokusu hafif rahatsız edecek olan  suyu tülbent veya tel süzgeç yardımıyla süzelim. Tülbentte veya tel süzgeçte kalan kısımdan nohutları ayıralım. Nohutlar ayrıldıktan sonra kalan ise son derece sağlıklı ve doğal bir yoğurt mayasıdır. Artık, bu mayayı başka bir kavanoz içinde kapağını kapatarak buzdolabına koyup dinlendirebiliriz.

 

Bu mayayı soğuduktan sonra her seferinde bir litre ılık süt katarak en az üç kez daha mayalamak gerekiyor. Çünkü her mayalamada lezzeti ve kıvamı daha da güzelleşiyor. İstediğiniz tatta olduğunda bu mayayla hiçbir katkı maddesi olmayan, son derece faydalı bir yoğurt elde edebilirsiniz.

 

Sofranızın lezzetini doğal ve sağlıklı yoğurtlarla zenginleştirmek dileğiyle…

 

 

14.03.2017

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ