Türk kahvaltısı ve Dünya kahvaltıları

Türk kahvaltısı ve Dünya kahvaltıları

Genellikle Türk halkı olarak yurt dışına yaptığımız seyahatlerimizde karşımıza çıkacak en büyük zorluğun dil olduğunu düşünürüz ancak diğer bir konu da çok zor olabilir: Beslenme.

 

Toplumumuzda kahvaltının yeri çok önemlidir. Zengin mutfağımız sayesinde kahvaltı kültürü şehirden şehre bile değişebilir. Ege ve Akdeniz’de reçeller kahvaltının vazgeçilmezi olurken Karadeniz’de mıhlama ve mısır ekmeği sofradan eksik olmaz. Durum böyle olunca mutfak ve lezzet konusunda dünyanın amiral gemilerinden biri olan ülkemizin sınırları dışarısına çıktığımızda beklediğimizi bulamayabiliriz.

 

Türk ve Dünya kahvaltı kültürü arasındaki farklar

Peki, nedir bu farklılıklar? Türk kahvaltıları sucuklu yumurta, omlet, haşlanmış yumurta gibi sıcak gıdalar ile başlar. Sona doğru yaklaştıkça reçeller, bal-kaymak, tahin-pekmez gibi tatlı çeşitleri tüketilir. Fakat dünyanın geri kalanında durum pek de böyle değildir. Birçok ülkede kahvaltıda tatlı ağırlıklı beslenilir. Örneğin Belçika ve Fransa’da kahvaltıda en çok kruvasan gibi yiyecekler reçellerle beraber tüketilir. Amerika’da ise kahvaltı tamamen tatlı tüketimi üzerine kuruludur. Salam, sosis gibi et ürünleri çoğu ülkede kahvaltıda tüketilmez. Ayın şekilde zeytin sadece Türkiye’de kahvaltıda tüketilir. Domates, salatalık gibi sebzeler de sadece Türk mutfağında kahvaltılık olarak tüketilirler.

 

Türk kahvaltısının içeriği birden çok çeşit peynir, zeytin, reçel, bal, kaymak, tereyağı veya zeytinyağı, domates, salatalık, kuruyemiş, yumurta çeşitleri, simit ve börek çeşitlerinden oluşur. Dünyanın geri kalanında bu gıdaların çoğu kahvaltıda tüketilmez.

 

İçecek olarak ise Türk kahvaltısında çaydan başka alternatif düşünülemezken dünya mutfaklarında genellikle kahvaltıda kahve tüketilir. Türk mutfağında ise kahvaltı adını kahve – altı sözcüklerinin birleşiminden alır. Milli kahvemiz sert olduğu için öncesinde kahvaltı yapılır arkasından kahve içilir.

 

Türk kahvaltısının içeriği çok geniş olduğu için her gün farklı bir kahvaltı hazırlanabilir. Bu da Türk kahvaltısını diğer mutfaklara göre daha zengin ve üstün yapar. Özellikle kahvaltı kültürümüzün bir öğünden ziyade ailelerin ve arkadaşların toplanarak birlikte vakit geçirmelerine aracılık etmesi kahvaltıyı hayatımızda önemli bir yere koymuştur.

 

Afiyetle ve sağlıkla kalın.

22.11.2021

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ