Temizlikte arap sabunu

Temizlikte arap sabunu

İçerdikleri katkı maddeleri ve kimyasallar açısından yediğimiz yiyeceklere çok dikkat etmeye başladıktan sonra sıra kullandığımız diğer malzemelere geliyor. Örneğin temizlik malzemeleri çok fazla kimyasallar barındırabiliyor ve bulunduğumuz ortamda kullanıldıklarında, soluyarak, temas ederek, ellerimize bulaşması sonucu yutarak onlara maruz kalabiliyoruz. Bu noktada, en başta sirkenin iyi bir temizlik malzemesi olduğunu söylemeliyiz. Ayrıca, geçmişte çok sık kullanılmasına rağmen, artan çeşitlilikle yerini diğer temizlik maddelerine bırakan arap sabunu da tekrar gündeme gelip evlerde sağlıklı temizlik ürünü olarak yerini almayı başarıyor. 

 

Arap sabununun içeriği

Arap sabunu içeriğinde potasyum yerine potasyumun alkali formu olan potasyum hidroksit bulundurur. Suyun içerisine eklenen potasyum hidroksitin tamamen doğal olan hayvansal ve bitkisel yağ asitleri ile 90 derecede ısıtılarak tepkimeye girmesiyle arap sabunu elde edilir.  Genellikle sarı veya açık kahverengi tonunda renge sahiptir. Yarı akışkan ve macun kıvamında olduğu için yumuşak sabun ismiyle de bilinmektedir. Kokusu keskindir fakat içerisine koyulacak doğal hoş kokulu yağlarla kokusu güzelleştirilebilir. Muhafaza edilirken mutlaka oda sıcaklığında tutulması gerekir. 

 

Nerelerde kullanılır?

Diğer sabunlar çoğunlukla atık yağlardan üretildiği için lekeleri iyi çıkarmama ve iyi temizlik sağlayamama gibi problemlere neden olmalarına rağmen, arap sabununun temizleme gücü kuvvetlidir. pH değeri diğer sabunlara göre daha düşüktür. Halı temizliği başta olmak üzere cam, fayans, parke ve ahşap yüzeyleri içeren genel ev temizliği ile bulaşık ve çamaşır makinesi temizliğinde etkilidir. Ayrıca, farklı temizlik ürünlerinin ayrı ayrı yapmış olduğu temizleme işini tek başına yapabilecek özellikte olduğu için de, diğer ürünlere göre daha kullanışlıdır. Arap sabunu her nerede kullanılırsa kullanılsın, mutlaka sıcak suyla durulama yapılması gerekmektedir.

 

Diğer kullanım alanları

Solunum yolları hastalığı olan kişilerin bulunduğu ortamların arap sabunu ile temizlenmesi uygundur. Ayrıca bebek biberonu ve emziklerini temizlerken de arap sabunu kullanılabileceği belirtilir. Arap sabunu bir miktar alkolle kullanıldığında ise, böceklerle etkili şekilde mücadele sağlanabilmektedir. 

 

Aşırı kullanıma kaçmamak şartıyla arap sabununu fazlaca kimyasal içeren temizlik malzemeleri yerine tercih edebilir, evinizin her köşesinde kullanabilirsiniz.

 

Sağlıkla kalın.

 

01.10.2017

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ