Sabununuzu evde yapmak ister misiniz?

Sabununuzu evde yapmak ister misiniz?

Gıdaların ardından kullandığımız tüm ürünlerde yavaş yavaş doğallık arar olduk. İçerisinde birçok kimyasalı barındıran sabunlar da bu ürünlerin başında geliyor. Doğallığa çok önem veren tüketiciler evlerinde doğal sabunları tercih etmeye başladılar. Peki, bu sabunları evde kendimiz de yapabilir miyiz? Evde doğal sabunumuzu kendimiz yapmamız tabi ki mümkün. Peki nasıl?

 

Özellikle Ege’de çok sık yapılan zeytinyağından sabun üretimi, aslında herkes tarafından evde yapılabilecek kolaylıkta. Zeytinyağından doğal sabun üretimi birçok farklı şekilde yapılabiliyor.

 

Hangi malzemelere ihtiyacımız var?

 

Yaygın olarak doğal sabun üretimi için, zeytinyağı tenekelerinin dibinde kalan yağlar kullanılmaktadır. Zeytinyağlarından özel olarak sabun üretimi için ayıran üreticiler de var tabi, fakat bunların maliyeti daha yüksek oluyor. Genel olarak evde sabun yapımında kullanılan ana malzeme kostiktir. Zeytin yapımında kullanıldığında sağlığı tehdit ettiğinden bahsettiğimiz kostik, sabun yapımında tepkime sonucu tamamen ortadan kaybolduğu için sağlık için tehdit edici bir unsur oluşturmadığı belirtiliyor. Kostiğe alternatif malzeme ise kül. Sabun yapımında önemli olan bir nokta da tepkimeye girmemesi için metal kapların, kaşıkların, ekipmanların kullanılmaması gerektiği. Yani tahta, cam veya seramik ekipmanlara ihtiyacımız var.

 

Külle sabun nasıl yaparız?

 

Kostik kullanmadan, kostik ile sabun yapımına kıyasla daha çok zaman alan kül ile doğal sabun yapımı için ihtiyacınız olan malzemeler zeytinyağı, su ve kül. Öncelikle su içerisine bir miktar kül koyup kaynatmanız gerekmektedir. Ayrı bir tarafta da zeytinyağını kaynatmalısınız. Su ile zeytinyağının ölçüleri 1’e 1 olmalıdır. Küllü su karışımını tahta kaşık kullanarak zeytinyağına yavaşça karıştırmalısınız. Bu işlemle kül, zeytinyağı ile tepkimeye girerek sabunu oluşturacaktır. Sabununuzun daha katı olmasını isterseniz bir miktar da tuz ekleyebilirsiniz. Karışımı iyice yumuşak bir kıvam elde edene kadar karıştırıp ardından donmaya bırakmanız gerekmektedir. Karışımın köpüklenmemesine dikkat edilmelidir. Birkaç gün içinde donan sabunlarınızı yaklaşık 1 ay boyunca gölge bir ortamda kurumaya bırakmanız gerekmektedir. 1 ay sonunda sabunlarınız kullanılacak hale gelecektir. Sabunlarınıza yapım aşamasında katacağınız aromatik bitkiler ve meyvelerle renk ve koku olarak çeşitlilik de yaratabileceğinizi unutmayın.

 

Peki ya kostikle sabun yapılıyor?

 

Kostik kullanarak daha hızlı bir şekilde sabun yapmayı da tercih edebilirsiniz. Sabun yapımında, yaklaşık 5-6 litre zeytinyağı için yağ miktarı kadar su kullanılmaktadır. 6 litre yağa 6 litre su oranı için de 1 litre kostik kullanılması gerekmektedir. Potasyum hidroksit veya sodyum hidroksit olarak bulunan ve kuvvetli bir baz olan kostik, asit yapısındaki zeytinyağı ile tepkimeye girerek tuz yani sabun oluşturur. Sıvı sabun üretimi için potasyum hidroksit kullanılırken katı sabun üretimi için sodyum hidroksit tercih edilmektedir. Sabunu yaparken, öncelikle suyun içerisine kostiği koyarak iyice eritmeniz gerekmektedir. Kostik oldukça kuvvetli bir asit olduğu için oldukça dikkat etmeniz gerekir. Daha sonra zeytinyağını yavaş yavaş eklemelisiniz. Tüm karışımı tahta kaşık ile metal olmayan bir kap içerisinde iyice karıştırarak soğumasını beklemeniz gerekmektedir. Ardından da, katılaşan sabunu bıçakla keserek şekillendirebilirsiniz. 

 

Evde yaptığınız doğal sabunları gönül rahatlığıyla kullanabilir, cildinize ve saçınıza ne kadar iyi geldiğini görebilirsiniz. 

 

Sağlıkla kalın.

  

12.08.2017

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×