Sabununuzu kendiniz yapmak ister misiniz?

Sabununuzu kendiniz yapmak ister misiniz?

Gıdaların ardından kullandığımız tüm ürünlerde doğallık arar olduk. İçerisinde birçok kimyasalı barındıran sabun da bu ürünlerden birisi. Doğallığa önem veren kişiler için doğal üretim sabunlar bulunabileceği gibi, doğal sabunu kendimiz yapmamız da mümkün.

 

Sabun yapmak hem basit hem de çok eğlencelidir. Geçmiş zamanların temizlik malzemesi kül, doğal sabun yapmak için ana malzemelerden biri. Doğal sabun yapımında, bir kimyasal olan kostik yerine kül kullanabilirsiniz. Sabun yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler; kül ile birlikte bir yağ -tercihen zeytinyağı- ve bir miktar tuz. Bir de karıştırmak için tahta veya seramik kaşığa ihtiyacınız olacak. Sabunu dökmek için kalıplar da kullanabilirsiniz. Renk ve koku katmak için aromatik bitkiler ve meyveleri de yapım aşamasında katabilirsiniz. 

 

Külle sabun nasıl yapılır?

Öncelikle bir kaba yağınızı koyarak ateşe koyun. Yağınız kaynadıktan sonra külünüzden avucunuzla yağın içerisine atın ve sürekli karıştırın. Karışım koyulaşana kadar kül eklemeye ve karıştırmaya devam edin. Koyulaşınca tuz ekleyerek biraz daha karıştırın ve altını kapatın. Aroma ekleyecekseniz tuzdan önce ekleyebilirsiniz. Kalıplarınız varsa sıcak sabunu kalıplara dökerek soğumasını bekleyin. Soğuyan sabunlarınızın katılaşması ve kuruması için gölge ve mümkünse rüzgarlı bir alanda uzun süreli beklemeye bırakın.

 

Doğada da rahatlıkla kullanacağınız bu sabun size de doğaya da zarar vermeden temizlik sağlayacaktır. 

 

Doğal sabun alırken nelere dikkat etmeliyiz?

 

Yaygın olarak doğal sabun üretimi için, fabrikasyon kötü yağlar kullanılır, zeytinyağlı sabunlarda da zeytinyağı tenekelerinin dibinde kalan yağlar kullanılmaktadır. Zeytinyağlarından özel olarak sabun üretimi için ayıran üreticiler de var tabi, bunların maliyeti daha yüksek oluyor. 

 

Ayrıca, sabun yapımında yaygın olarak kostik kullanılıyor. Gıda üretiminde (zeytin üretimi) kostik kullanımının zararları büyük, ancak sabun yapımında bazı uzmanlar tepkime sonucu kostiğin yapısını kaybettiği ve sabun içerisinde zararlı bir malzeme olmadığı görüşünde. Kostik kullanımında kullanılan miktarın önemli olduğu vurgulanıyor. Bu açıdan işinin ehli üreticilerin sabunlarını tercih etmek uygun olacaktır.

 

Sağlıkla kalın.

  

12.08.2017

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ