Doğal sirke evde nasıl yapılır?

Doğal sirke evde nasıl yapılır?

Doğal sirke yapımı sabırla, 2 ay gibi bir sürede yapılabilirken, fabrikalarda üretilen sirkeler yaklaşık 3-4 saat gibi bir sürede hazırlanır ve raf ömrünü uzatmak için içlerine çeşitli koruyucu maddeler konulur, bu da sirkenin doğal mayalanma yapısını bozar. Sağlık için önemi her daim vurgulanan sirkenin doğalını tüketmek için ise, evde kendi sirkenizi yapabilirsiniz. 

 

Evde elma sirkesi yapımı için gerekli malzemeler şunlardır;

3-4 adet elma

İçme suyu

Doğal fermente elma sirkesi ya da sirke anası

1 litrelik cam kavanoz

Tülbent

 

Evde doğal sirkenin yapılışı ise şöyledir;

 

Elmaları iyice yıkayıp kurulayın. Kabuklarıyla ve çekirdekleriyle birlikte küçük küçük doğradıktan sonra bir kavanozun içine alın. Kavanozun yarısını elma ile doldurun. Üzerine elmaları geçecek kadar içme suyu koyun ama kavanozu tamamen doldurmayın, kavanozun ağzı 3-4 parmak boş kalmalı. Sirke anası varsa sirke anasını, yoksa fermente elma sirkesinden 1 çay bardağı ekleyin. Kavanozu karıştırın, ağız kısmını tülbentle kapatın ve ışık almayan bir köşeye kaldırın. Kavanozdaki karışımı her gün bir veya iki kez karıştırın. Elmalar suyun dibine çökene kadar karıştırma işlemine devam edin. Bu yaklaşık 20 gün sürecektir.

 

Bu aşamadan sonra, karıştırma işlemini yapmadan birkaç ay bekleyeceksiniz. Bu sürede karışımın üstünü sirke anası kaplayacak, bu oluşum ince tül gibi başlar, dokunmayın. Sirke anası tam oluştuğunda elmalar gibi dibe çöker, o zaman, sirke anasını kaşıkla alıp bir kaba koyun (tekrar sirke yapmak istediğinizde bu sirke anasını kullanacaksınız) ve kalan karışımı tülbent yardımıyla süzün. Süzülen karışım keskin sirke kokusuna sahipse, şişelere doldurup, ışık almayan bir yerde muhafaza etmeye başlayabilirsiniz. 

 

Tadı ve kokusu sirke kıvamına gelmemişse, fermantasyonun devam etmesi için karışımı kendi kavanozunda sirke anasını da içine atarak bir süre daha bekletin. Fermantasyon (mayalanma) süresini üç aya kadar uzatmak gerekebilir. Süre ne kadar uzun olursa sirkeniz o kadar güzel olacaktır.

 

Bu tarifi elma yerine üzüm, nar, keçiboynuzu gibi meyvelerle de yapabilirsiniz.

 

Evde sirke yapmanın püf noktaları nelerdir?

 

1.Taze meyve kullanımına dikkat etmeniz gerekir, çünkü sirkenin ana kaynağı meyve olacaktır, o nedenle onun doğal olması sirkemizin doğal olması için önemlidir.

2. Mutlaka cam kavanoz ya da cam kap kullanın, plastik kaplar uygun değildir. Eskiden toprak kaplarda karışımın her yerden hava alması sağlanarak yapılırmış, ama günümüz ev koşullarında cam kavanoz en iyi seçenek olacaktır.

3. Çeşme suyu değil, içme suyu kullanın. Çünkü çeşme suyunun içinde çeşitli kimyasallar olabilir.

4. Karışımın belirli aralıkla karıştırılması çok önemlidir, ne çok ne de az olmalıdır. 

5. Karışımın ışık almayan bir yerde bekletilmesi de mayalanma süreci için gereklidir.

6. Karışımda su ve elma oranının dengede olması gerekir, elmaların üzerini geçecek kadar su konulması yeterlidir.

7. Sirkenin tadı, lezzeti bekletilme süresiyle doğru oranlıdır, bu neden püf noktalardan biri de doğal sirke elde etmek için sabırlı olunması gerektiğidir.

 

Sağlıkla kalın.

 

04.03.2017

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ