Doğal sirke evde nasıl yapılır?

Doğal sirke evde nasıl yapılır?

Doğal sirke evde nasıl yapılır?

Salatalarımızın vazgeçilmez soslarından biri, sebzeleri, mutfak gereçlerini defenzekte ederken kullanılan sirkeyi de artık marketlerden almaya gerek kalmadı. Peki bu durumda hem ucuz olup hem de her markette bulabileceğimiz sirkeyi , “neden marketten almayayım, evde yapayım?”sorusu akıllara geliyor.  Cevabı ise basit; öncelikle evde doğal sirke üretmek sabır gerektiren bir iştir ve üretim yaklaşık 2 ayı bulabilmektedir oysa  fabrikalarda üretilen ve marketlerde satılan sirkeler yaklaşık 3-4 saat gibi bir sürede hazırlanmakta ve raf ömrünü uzatmak için içlerine çeşitli koruyucu maddeler konulmaktadır bu da sirkenin doğal mayalanma yapısını tamamen bozmaktadır. Bu nedenle her besinin doğalını tüketmeye önem verdiğimiz bu günlerde, sirkeyi de evde yapmanın önemi artıyor. Hem besin olarak tükettiğimiz hem de çeşitli dezenfekte işlemlerinde kullanılan, yararı kanıtlanmış sirkenin doğalını siz de tarifimize göz atarak evlerinizde kolayca yapabilirsiniz. 

 

Öncelikle evde elma sirkesi yapımı için gerekli malzemelerden başlayabiliriz. 

7-8 adet elma

Yeteri kadar su

2 yemek kaşığı bal

1 tatlı kaşığı tuz

2 litrelik kavanoz ya da kapaklı kap

Tülbent

 

Evde doğal sirkenin yapılışı:

Öncelikle elmalarımızın doğalını ve tazesini alalım, daha sonra elmalarımızı çok iyi bir şekilde yıkayıp, kurulayalım. Elmalarımızı küçük küçük doğradıktan sonra kavanozumuzun ya da kapaklı kabımızın içine alalım. Elmaların üzerini geçecek şekilde temiz su koyalım. Daha sonra bal ve tuzu ekleyelim. Kavanozun ağız kısmını tülbentle kapatalım ve kavanozu pek ışık almayan bir köşede bekletmeye alalım. Kavanozdaki karışımı her gün yaklaşık bir iki kez karıştıralım. Elmalar suyun dibine çökene kadar karıştırma işlemine devam edelim (yaklaşık 20 gün sürecektir).Bu aşamadan sonra karışımın üstünü sirke anası kaplamaya başlayacaktır. Daha sonra sirke anasını kaşıkla alalım ve karışımımızı tülbent yardımıyla süzelim (sirke anası bir maya tabakasıdır, bir sonraki sirke yapımınızda bal yerine onu kullanabilirsiniz). Süzülen karışımın sirke gibi keskin bir kokusu var ise, bu karışımı şişelere doldurup, ışık almayan bir yerde muhafaza etmeye başlayalım, ancak sirke kadar keskin tadı ve kokusu yoksa mayalanmanın devam etmesi için karışımı kendi kavanozunda sirke anasını da içine atarak bir süre daha bekletmemiz gerekebilir. Sirkenin daha lezzetli olabilmesi için mayalanma süresinin uzun olması gerekir bu da yaklaşık 1-2 aya denk gelecektir.

 

Bu tarifi elma yerine üzüm koyarak veya başka meyvelerle de yapabilirsiniz.

Evde doğal sirke yapmanın püf noktaları nelerdir?

 

1.Taze elma/meyve kullanımına dikkat etmeniz gerekmektedir, çünkü sirkenin ana kaynağı meyve olacaktır, o nedenle onun doğal olması sirkemizin doğal olması için önemlidir.

2. Mutlaka cam kavanoz ya da cam kap kullanın, plastikler koku yapabilir. Eskiden toprak kaplarda karışımın her yerden hava alması sağlanarak yapılırmış, ama günümüz ev koşullarında cam kavanoz en iyi seçenek olacaktır.

3. Çeşme suyu değil, temiz içme suyu kullanın. Çünkü çeşme suyunun içinde çeşitli kimyasallar olabilir.

4. Karışımın belirli aralıkla karıştırılması çok önemlidir, ne çok ne de az olmalıdır. 

5. Karışımın ışık almayan bir yerde bekletilmesi de mayalanma süreci için gereklidir.

6. Karışımda su ve elma oranının dengede olması gerekir, elmaların üzerini geçecek kadar su konulması yeterlidir.

7. Sirkenin tadı, lezzeti bekletilme süresiyle doğru oranlıdır, bu neden püf noktalardan biri de doğal sirke elde etmek için sabırlı olunması gerektiğidir.

 

04.03.2017

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×