Sağlıklı beslenmek isteyenlerin tercihi: Kaya Tuzu

Sağlıklı beslenmek isteyenlerin tercihi: Kaya Tuzu

Uzak durmamız gerekenler listesinde yer alan fakat yine de sofraların vazgeçilmezi olan tuz, aslında korktuğunuz kadar zararlı olmayabilir. Kararında tüketmenin önemini göz ardı etmeden dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta da nasıl bir tuz tükettiğimiz. Sağlıklı beslenmek isteyenlerin tercih ettiği kaya tuzunu diğer tuzlardan ayıran nedir? 

 

Kaya tuzu işlenmemiş, milyonlarca yıllık oluşum sürecinin sonucu olarak muazzam bir moleküler yapıya sahip, mineral bileşimi yüksek olan doğal tuzlardır. Kaya tuzları diğer tuzlarda yer alan sodyum ve klorüre ek olarak, potasyum ve kalsiyum başta olmak üzere onlarca birbirinden farklı minerali yapısında bulundurur. Zengin mineral içeriği ve katkı maddeleri içermemesi sayesinde özelikle bağışıklık sistemi olmak üzere sağlığımız için oldukça yararlıdır. 

 

Kaya tuzu anti-ödem özelliği ile vücutta su kaybının önlenmesine yardımcı olur ve çok önemli bir vücut dengeleyicisidir. Ayrıca tansiyon düşürücü etkiye de sahiptir. Bunların dışında astım, bronşit gibi solunum yolları hastalıklarına da oldukça iyi gelmektedir.

 

Diğer taraftan, kaya tuzunun sofra tuzu gibi iyotlu olmadığını, vücudumuzun ihtiyacı olan iyotu başka şekillerde almamızın uygun olacağını da not etmek gerekir.

 

Sağlıkla kalın.

 

04.03.2017

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ