Bir temizlik malzemesi olarak sirke

Bir temizlik malzemesi olarak sirke

Evlerimizi temizlememize yardımcı olan ürünlerin birçoğu aynı zamanda içerdikleri yüksek orandaki kimyasallarla sağlığımızı tehdit ediyorlar. Hem sağlıklı hem ekonomik bir çözüm ne, biliyor musunuz? Temizlik malzemesi olarak kullanacağınız sirke. 

 

Aklınıza sirkenin keskin kokusu gelmiş olabilir. Ancak endişelenmeyin, temizliğinizin sonuna gelmeden sirkenin kokusu çoktan uçup gitmiş olacak. Şimdi gelelim sirkeyi nerelerde nasıl kullanacağımıza. İşe mutfaklarımızdan başlayalım. Yanmış yemek kokusu için hemen yarım bardak sirkeyi bir bardak suyla karıştırıp kaynatın. Bulaşık makinelerinizin parlatıcı gözüne koyacağınız sirke bardak ve çatallarınızın ışıl ışıl olmasını sağlayacaktır. Yılda en az bir defa deterjan gözünde sirkeyle bulaşık makinenizi kısa programda çalıştırmanız makine içinde biriken deterjan ve kireç kalıntılarından kurtulmanızı sağlar. Sirkeyle kesme tahtanızı dezenfekte edebilir, kahve makinenizi temizleyebilir, çelik tencerelerinizi parlatabilirsiniz. İçi yağlanmış mikrodalga fırınları için ise, mikrodalganın içinde sirke olan ufak bir kaseyi ısıtıyoruz ve sonrasında güzelce siliyoruz.

 

Banyolarda da sirke güzel bir temizlik malzemesidir. Su lekesi olmuş duşa kabinler için yüzeyi sirke püskürtüp silmeniz yeterli olacaktır. Bu yöntemi su lekesiyle karşılaştığınız tüm yüzeylerde uygulayabilirsiniz. Kıyafetleriniz üzerinde oluşmuş lekeleri de sirkeyle silerek yok etmeniz mümkün. Ancak önemli bir nokta sirkeyi kesinlikle çamaşır suyuyla beraber kullanmamak gerekiyor. Çamaşır makinenizin yumuşatıcı kısmına koyacağınız sirke, beyazlarınızı daha beyaz yaparken renkli kıyafetlerinizin renklerini de kotuyacaktır. Aynı zamanda kıyafetlerinize sinmiş nem kokusu varsa onu da giderecektir.

 

Evinizde sararan fayanslarınız için de sirkeyi yere dökün ve birkaç saat bekletin. Sonrasında fırça yardımıyla temizlediğinizde sonuç oldukça tatmin edici olacaktır. Sirkeyi ahşap ve tahta yüzeylerde rahatça kullanabilirken mermer yüzeylerde pek tercih etmeyin. Perde, halı ve koltuk gibi yüzeyleri de sirkeyle temizleyebilirsiniz.

 

Sirke yukarıda bahsettiğimiz üzere sadece kir ve lekeleri yok etmiyor. Aynı zamanda uygulanan tüm yüzeyleri bakterilerden de arındırmış oluyor. Hem hesaplı hem doğal hem de kullanım alanları saymakla bitmeyen sirke temizlik malzemeleriniz arasında yerini alacak.

 

Sağlıkla kalın.

 

13.11.2017

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ