Organik meyve sebzelerin farkı nedir?

Organik meyve sebzelerin farkı nedir?

Sebze ve meyvelerde giderek artan hormon, kimyasal ve katkı maddeleri kullanımı sağlığımızı tehdit ediyor. Sebze ve meyvelerin taşıdığı risk bu kadar fazlayken, doğal yöntemlerle yetiştirilen organik ürünleri tercih etmek gerekiyor. Fakat giderek artan organik ürünleri tüketme eğilimimiz, bazı soruları da beraberinde getiriyor. Bu soruların en başında da, bir ürünün gerçekten organik olup olmadığını nasıl anlayacağımız geliyor. 

 

Organik meyve ve sebzeler düzgün şekilli değildir fakat anormal şekillere de sahip değildir.

 

Hormon içeren meyve ve sebzelerde, besini şekillendirici kimyasallar bulunmaktadır. Bu nedenle hormonlu meyve ve sebzeler genellikle fabrika ürünü gibi aynı görünümde olmaktadır.  Oysa organik sebze ve meyvelerin belli bir şekli yoktur ve hepsi aynı boyutta değildir. Fakat tüm şekilsiz ürünlerin organik olmadığını bilmek gerekmektedir. Özellikle bu gıdalarda kullanılan fazla hormon sebze ve meyvelerde meme gibi şişkinlikler ve yapışık meyve ve sebze oluşumuna neden olmaktadır. Bu nedenle aşırı anormal şekildeki meyve ve sebzelerden uzak durmak gerekir. 

 

Organik sebze ve meyveler daha az dayanıklıdır.

Sebze ve meyvelerin organik olup olmadığını anlamanın bir diğer önemli yolu, bu gıdaların çürüme sürelerinin kısa olmasıdır. Organik sebze ve meyve üretiminde dayanıklılığı arttıracak hormon ve kimyasallar kullanılmadığı için bu ürünler daha az dayanıklıdır ve daha kısa sürede bozulurlar. Bu nedenle daha kısa sürede tüketmek gerekir.

 

Organik sebze ve meyveler daha lezzetlidir.

Organik sebze ve meyveler doğal süreçlerle ve mevsimine uygun olarak üretildiği için içerdikleri vitamin ve mineral besleyicileri ile aromalar bakımından oldukça zengindir. Bu nedenle, bu gıdaların tadı organik olmayanlara göre çok daha lezzetlidir. Organik gıdaların tadını aynı zamanda organik ürün tohumlarının yerli ve atalık tohumlar olması da etkilemektedir. Koku bakımında da genel olarak organik ürünler daha kokulu olmasına rağmen, organik olmayan ürünlere dışarıdan suni koku eklenebileceğini göz önünde bulundurmak gerekmektedir.

 

Fiyatının fazla olması organik olduğu anlamına gelmez.

Organik sebze ve meyvelerin üretimi hem zaman hem emek açısından oldukça meşakkatlidir. Organik tarımla üretilen gıdaların her aşaması kontrol, analiz ve son olarak sertifika aşamasından geçmektedir. Bu durumda maliyeti epeyce arttıran bir durumdur. Bu duruma bir de ürünü depolama ve nakliye masrafları da eklenince, ürünlerin pahalı olması kaçınılmaz olmaktadır. Fakat sebze ve meyvelerin oldukça pahalı fiyatlara satılması bu ürünlerin organik olduğu anlamına gelmemektedir. Bu nedenle fiyat kaynaklı bir endişeniz olursa mutlaka organik üretim sertifikasını kontrol etmenizi öneririz.

 

Sağlıkla kalın.

 

05.01.2018

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ