Magnezyum: Dünyadaki en rahatlatıcı mineral

Magnezyum: Dünyadaki en rahatlatıcı mineral

Birçoğumuzun sadece adını bildiği ama vücudumuz için ne kadar önemli olduğunun hiç farkında olmadığı mucizevi bir mineral magnezyum. Uzmanlara göre, magnezyumun vücuttaki eksikliği sayısı 3500’ü aşan hastalığa yol açarak, son çalışmalar neticesinde, ölüm riskini iki kat arttırmakta. Aslında hem hafif rahatsızlıkların hem de ciddi hastalıkların tedavisinde bu besin maddesi önemli bir rol oynuyor. Hayati tehdit oluşturan acil durumlarda vücuda direkt verilebilen bu besin maddesi birçok durumda ilaçlardan daha etkili oluyor.

 

Peki, tıpta sıkça kullanılan ve sağlıklı bir yaşam için son derece önemli olan magnezyum minerali nasıl bir maddedir?

 

Magnezyumun faydalarının başında stres için mükemmel bir çözüm olması geliyor. Rahatlatıcı özelliği açısından yeryüzünde bulabileceğiniz en kuvvetli mineral. Çünkü, magnezyum vücutta gerçekleşen 300’den fazla enzim reaksiyonundan sorumlu. Ayrıca, çoğunlukla kemik, kas ve beyin olmak üzere, tüm dokularda bu mineral bulunmakta. Yani hücrelerimizde enerji üretilebilmesi, birçok farklı kimyasal pompanın çalışması, zarların stabilize edilmesi ve kaslarımızın rahatlayabilmesi için bu maddeye ihtiyacımız var.

 

Magnezyum eksikliği nasıl hissedilir?

 

Eğer magnezyum yoksunluğuna sahipseniz şu rahatsızlıkları yaşıyor olabilirsiniz: Kas krampları ve seğirmeleri, uykusuzluk, asabiyet, yüksek seslere hassasiyet, kaygı, içe kapanıklık, ADD, hafakan basması, boğaz yangısı, kabızlık, anal spazm, baş ağrısı, migren, fibromiyalji, kronik yorgunluk, astım, böbrek taşı, diyabet, obezite, osteoporoz, yüksek tansiyon, PMS, adet krampları, hassas mesane, düzensiz bağırsak sendromu, reflü ve yutkunma güçlüğü. Ayrıca, vücutta iltihaplanmalarla ve yüksek CRP düzeyiyle de magnezyum yoksunluğunun alakası olduğu bilinmekte.

 

Magnezyum hangi besinlerden alınabilir?

 

Magnezyum yoksunluğunun en büyük nedeni ise beslenme şeklimiz. Beyaz un, et ve süt ürünlerinden oluşan beslenme düzenimiz, bu besinlerin magnezyum içermemesi nedeniyle, vücudumuzun bu maddeye ihtiyaç duymasına neden olmakta. Magnezyum açısından zengin besinlerin başında kuru yemişler (özellikle Antep fıstığı ve badem) ve baklagiller gelir. Ayrıca, yeşillikler, buğday kepeği, buğday tohumu, yulaf, çavdar, arpa, incir, hurma, kara lahana, yumurta, karides ve avokado magnezyum için tüketmemiz gereken besinler arasında.

 

Vücudumuzdaki magnezyum düzeyini korumak için dikkat etmemiz gereken şeyler arasında kahveyi, kolayı, tuzu, şekeri ve alkolü azaltmak, aktif olarak rahatlayabilmek, magnezyum yoksunluğuna sebep olabilecek herhangi bir ilaç kullanıp kullanmadığımızı öğrenmek sayılabilir.  Böbrek hastalığı ve ağır kalp rahatsızlıkları olanların ise magnezyum alımını doktor gözetiminde yapmaları gerektiğini de belirtelim.

 

Birçok hastalığın temelinde yatan magnezyum yoksunluğundan korunmak, vücudumuzun en sağlıklı şekilde çalışmasını sağlamak, rahat ve stressiz bir yaşam için magnezyum içeren besinleri yeterince tüketmek ve bu konuda dikkatli olmak gerekiyor.

 

18.05.2017

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ