Kan şekerinizin ani yükselmesini engelleyin!

Kan şekerinizin ani yükselmesini engelleyin!

Ani kan şekeri yükselmeleri, yemek yediğinizde kan şekerinizde keskin bir artış sonra hızlı bir düşüş şeklinde ortaya çıkar. Günümüzde şeker hastalığı, giderek yaygınlaşan bir sağlık problemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Kan damarlarının sertleşip daralmasına ve kalp krizi riskine neden olabilen ani kan şekeri yükselmesinden korunmak için işte 11 basit ipucu...

 

1. Düşük karbonhidrat içerikli gıdalar tüketin.

Karbonhidratlı gıdalar tükettiğiniz zaman, bu gıdalar basit şekerlere ayrılarak kan dolaşımına kolayca karışır ve kandaki şeker seviyenizi yükseltir. Pankreasınızdan salgılanan insülin hormonuyla kandaki şeker emilir. Bu nedenle, düşük karbonhidrat içerikli diyetler kan şekerinizin yükselmesini önler.

 

2. Rafine karbonhidratlardan kaçının.

İşlenmiş karbonhidrat olarak da bilinen şeker, beyaz ekmek, pirinç ve tatlı gibi rafine karbonhidratlar neredeyse tüm besin maddeleri, vitaminleri ve minerallerinden ayrıştırılmışlardır. Bu nedenle vücutta çok kolay bir şekilde sindirilerek kan şekerinizin ani şekilde yükselmesine neden olurlar. Beslenmenizde besinlerin glisemik indekslerini göz önünde bulundurun.

 

3. Şeker tüketimini azaltın.

Bir insanın günlük ortalama şeker tüketimi neredeyse 22 çay kaşığını bulmaktadır ve bu şekerlerin çoğu hazır gıdalardan vücudumuza girmektedir. Aslında boş kalori olan bu basit şekerler, çok kolay şekilde parçalanarak ani kan şekeri yükselmesine neden olmaktadırlar.

 

4. Sağlıklı kilo verin.

Fazla kilo ve obezite, vücudun insülin kullanmasını zorlaştırarak kan şekeri seviyesinin kontrol edilmesini engeller ve kan şekerini arttırır. Sağlıklı kilo kaybı kan şekeri seviyenizi düzenlemeye yardımcı olur.

 

5. Daha fazla egzersiz yapın.

Egzersiz, hücrelerin insülin hormonuna duyarlılığını arttırarak kan şekeri artışlarını kontrol etmeye yardımcı olur. Egzersiz aynı zamanda kas hücrelerinin kandaki şekeri emerek şeker düzeyinin düşmesine yardımcı olur.

 

6. Daha fazla lifli gıda tüketin.

Özellikle çözünebilir lifli gıdalar kan şekeri artışlarının kontrol edilmesine yardımcı olur. Lifli gıdalar, karbonhidratların emilimini azaltarak kandaki şeker seviyesini azaltır. Bu gıdalar, aynı zamanda kendinizi tok hissetmenizi sağlayarak fazla yemenizi önler.

 

7. Daha fazla su tüketin.

Yeterli miktarda su içmemek kanınızda ani şeker yükselmesine neden olabilir. Vücudunuzdaki dehidrasyon kan şekerinin kontrolünü olumsuz etkilemektedir.

 

8. Yemeklerinizde sirke kullanın.

Özellikle elma sirkesi, insülin yanıtını arttırarak kan şekerindeki ani artışın azalmasına yardımcı olur. Özellikle karbonhidratlarla birlikte alındığında kan şekeri seviyesi kontrolüne oldukça yardımcı olmaktadır.

 

9. Yeterli miktarda krom ve magnezyum alın.

Krom ve Magnezyum kan şekerindeki yükselmeleri kontrol etmeyi sağlayan minerallerdir. Her iki mineral de insülin duyarlılığını arttırarak kandan şeker emilmesine yardımcı olur.

 

10. Hayatınıza biraz baharat ekleyin.

Tarçın ve çemen otu uzun yıllardır alternatif  tıpta da kullanılan kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olan baharatlardır. Eğer karbonhidrat içeren yemeklerle birlikte bu baharatları alırsanız, kan şekeriniz üzerinde faydalı etki sağlayacaklardır.

 

11. Yaşam tarzınızı düzenleyin.

Kan şekeri yükselişinizi gerçekten düzenlemek istiyorsanız, kan şekeri seviyenizi etkileyebilecek stres, aşırı alkol tüketimi, düzensiz ve yetersiz uyku gibi faktörlerden uzak durmanız gerekmektedir. 

 

Sağlıkla kalın.

13.05.2017

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ