Kilo vermek için 7 bilimsel ipucu

Kilo vermek için 7 bilimsel ipucu

Fazla kilolarınızdan kurtulmayı veya kilonuzu dengede tutmayı hayatınızın bir döneminde gerek sağlık gerek güzellik için dert ettiğiniz olmuştur. Bu konuda çalışan oldukça yoğun bir endüstri de var. Ancak bu endüstri bilimsel olarak bakıldığında çoğunlukla mitlerden oluşuyor. Bu durum yüzünden insanlar zayıflamak için akla hayale gelmeyecek şeyler yapabiliyorlar. Bu nedenle kilo vermenin yolları konusunda araştırmalar yürüten bilim insanlarının sunduğu etkili çözümlere bakmakta yarar var.

 

Peki bu bilimsel çözümler nelerdir?

 

1. Dikkat edilmesi gereken şeylerin başında kalorili içeceklerden uzak durmak geliyor. Yani şekerli içecekler, meyve suları, kola vs... Şeker, kilo alımında etkili bir faktör ancak şekerli içecekler onun bu zararlı etkisini daha da arttırmakta. Yapılan araştırmalar günümüz beslenmesinde en çok kilo aldıran unsurun şekerli içecekler olduğunu ortaya koyuyor. Özellikle bir araştırma şekerli içeceklerin her gün tüketilmesinin çocuklarda obezite riskini yüzde 60 arttırdığını gösteriyor. Meyve suyu içmek yerine meyvenin hepsini yiyip bitirmenin daha sağlıklı ve daha az kalorili olduğu da belirtiliyor.

 

2. Bir diğer nokta yemeklerden önce ve sonra su içmek. Kilo verme aşamasında suyun bol tüketilmesi mideyi dolu tutarak iştahın azalmasını sağlıyor. Bir araştırma yemeklerden yarım saat önce içilen yarım litre suyun yemekten alınan kaloriyi azalttığını ve yüzde 44 oranında daha fazla kilo verilmesini sağladığını gösteriyor. Bu çalışmada, kilo verme sürecinde olan aşırı kilolu ve obez 62 kadın 24 hafta boyunca öğle yemeğinden sonra diyet ve şekersiz içecekler yerine su içiyor. Sonuç ise daha fazla kilo kaybı ve kandaki glikoz ve insülin seviyelerinin gelişmesi oluyor. Yani şekersiz olsa bile diğer bütün içeceklere kıyasla su içmek kilo verme sürecinde son derece yararlı.

 

3. Acıktığınızda atıştırmak için sağlıklı yiyecekleri yanımızda bulundurmak oldukça önemli. Meyve, ceviz, havuç, yoğurt, haşlanmış yumurta gibi sağlıklı ve kolay tüketilebilir atıştırmalıkların yakınımızda olması bizi sağlıksız ve kalorisi yüksek atıştırmalıklardan uzak tutar.

 

4. Yemeklerde daha az kalori almak için başarılı olan bir yöntem de tabakları küçük tutmak. Özellikle psikologların bu tutum üzerine yaptığı araştırmalar, yemeği önce gözü doyuracak miktarda gösteren küçük tabakların kilo verme sürecinde işe yaradığını gösteriyor.

 

5. İnsanlar sadece diyetle kilo vermeye çalıştığında kas kaybına uğrarlar ve metabolizma hızları düşer. Bu durumda özellikle ağırlık kaldırmak veya vücut ağırlığına hitap eden egzersizler yapmak, kas kaybını ve metabolizma hızındaki düşüşü ciddi oranda azaltır. Vücudun direncini arttıran bu tür egzersizler genel olarak sağlığımız için de oldukça önemlidir.

 

6. Az vurgulanan bir diğer nokta ise iyi bir uyku düzeni. Dengeli beslenme ve egzersiz kadar etkili olan uyku, yetersiz olduğu zaman obezite riskini çocuklarda yüzde 89 oranında, yetişkinlerde ise yüzde 55 oranında arttırıyor. Çünkü yetersiz uyku açlık hormonlarını bozarak vücudun daha fazla kilo almasına neden olacak biyokimyasal bir eğilim meydana getiriyor. Yani gece biraz daha erken yatmak ve uyku düzenimize dikkat etmek kilo verme sürecimizde kaçırmamamız gereken bir nokta.

 

7. Hepimizin göz ardı ettiği bir diğer nokta ise diyet yapmak yerine sağlıklı beslenmek için çalışmak gerektiği. Çünkü diyet yapmak aslında uzun vadede işe yaramıyor. Çalışmalar diyet yapan insanların zaman içinde kilo almaya daha yatkın olduğunu gösteriyor.

 

Kilo vermek istiyorsak bu bilimsel ipuçlarından faydalanmalıyız. Ancak yine de hatırlatmak gerekir ki diyet yapmak yerine sürekli sağlıklı, mutlu ve fit olmayı kendimize amaç edinmeliyiz. Vücudumuzu besinlerden yoksun bırakmak yerine iyi ve kaliteli beslenmeye dikkat etmeliyiz. Zaten doğru beslendiğimizde kilo vermek ve ideal kiloya ulaşmak doğal alarak gerçekleşecektir.

 

Sağlıkla kalın.

 

23.06.2017

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ