Elma yemenin bilimsel olarak kanıtlanmış faydaları

Elma yemenin bilimsel olarak kanıtlanmış faydaları

“Her gün bir elma yiyen insan doktor yüzü görmez” sözünün doğruluğu bilimsel olarak kanıtlandı. Peki, düzenli olarak elma yemenin faydası tam olarak nedir?

 

Elmanın içinde antioksidanlar, hücre yaşlanmasını geciktirici etkisi bulunan flavonoid ve tatlandırıcı şeklinde tüketilen sorbitol gibi insan sağlığına yararlı bileşenler bulunur.

 

Antioksidanlar

Düzenli olarak elma yemek vücunuzu antioksidanlarla dolduracak. Antioksidanlar vücuttaki oksitlerin atılmasını sağlayarak hücrelerin zarar görmesini ve yıpranmasını engeller. Bu nedenle düzenli olarak elma yemek kanser gibi hastalıklardan korunmak için birebirdir. Ayrıca elmanın içinde bulunan bazı antioksidanların astım hastalığının etkisini azaltığı ve akciğer fonksiyonlarını arttırdığı gözlemlenmiştir.

 

Flavonoidler

Flavonoidler farklı çeşit bitkisel gıda bileşikleridir. Finlandiya’da yapılan bir araştırmada diyabet gibi kronik hastalık riskini azaltığı kanıtlanmıştır. Hatta kan şekerini düzenlediği için sadece elma değil elma sirkesinin de diyabet hastalığı tedavisi için yararlı olduğu bulunmuştur. Elma kurusunun da menapoz sonrası kadınlarda kolestrolü düşürdüğü kanıtlanmıştır.

 

Sorbitol

Çocuklardaki kabızlığın çözümü için sorbitol bakımından zengin sebze ve meyvelerin tüketilmesi gerekiyor. Elma da bunlardan biri. Çünkü sorbitol maddesi su içeriğini arttırarak dışkının kolay atılmasını sağlıyor. Ayrıca sorbitol şeker hastaları için şekere alternatif olarak kullanılıyor, çünkü kandaki glukozun hızlı artışını engelliyor.

 

İçindeki insan sağlığına yararlı maddeler sayesinde elma, balıkla yarışıyor. Özellikle bu durum balıktaki vitaminleri alamayan vejeteryanları mutlu ediyor.

 

Her gün bir elma yemenin yararları yoğun araştırmalar sonucu kanıtlanmış. Ancak sağlıklı bir yaşamın sağlıklı beslenmekle mümkün olabileceğini unutmayın. Yani her gün bir elma yerken, diğer yediğiniz besinleri de sağlığınıza yararını düşünerek seçmeye dikkat edin.

 

Sağlıkla kalın.

 

17.06.2017

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ