Daha hızlı kilo vermek için su için.

Daha hızlı kilo vermek için su için.

Su içmenin vücut sağlığımız için ne kadar önemli olduğuna sürekli vurgu yapılıyor. Vücudumuzun sağlıklı bir şekilde çalışması için günde 2 litre su içmemiz gerektiğine dair bir sürü haber okumuşuzdur. Ama daha fazla su içmenin bize getirisi bazen düşündüğümüzden daha hızlı ve gözle görülür olabiliyor. Örneğin, günümüzde yapılan birçok çalışma daha çok su içmenin kilo kaybında ve kilonun korunmasında ciddi yararları olduğunu gösteriyor.

 

Peki su içmek kilo kaybını nasıl sağlıyor, bu konuda yapılan çalışmalar ne gösteriyor?

 

Yapılan araştırmalara göre, su içmek, vücudun daha çok kalori yakmasını sağlamaktadır. Yakılan kaloriler özellikle bedenin dinlenme halinde harcadığı enerjiden gitmektedir. Yetişkinlerin dinlenme halinde harcadığı enerji, su içmesi sayesinde, yüzde 24 ile 30 oranında artmaktadır. Bu artış 10 dakika sonra başlayarak en az 60 dakika kadar devam etmektedir.

 

Bu çalışmayı destekleyen, aşırı kilolu ve obez çocuklar üzerinde yapılan bir başka çalışma ise soğuk su içtikten sonra dinlenme halinde vücutta harcanan enerjide yüzde 25 oranında artış göründüğünü ortaya koymaktadır.

 

Aşırı kilolu ve diyet yapan kadınlarla yürütülen bir başka çalışma, su içmenin, diyet ve aktiviteden bağımsız olarak, kilo vermedeki artışla doğrudan ilişkili olduğunu göstermektedir. 12 aydan fazla bir sürede günde 1 litre su içen kadınların ekstra 2 kilo verdiği bulunmuştur. Bu çalışmanın dikkat çeken noktası, görüşülen kadınların hayatlarında daha fazla su içmek dışında hiçbir değişiklik yapmadıklarıdır.

 

Yemeklerden önce su içmek ise hem iştahı hem de alınan kalori miktarını azaltmaktadır. Orta yaşlı, aşırı kilolu ve obez yetişkin katılımcılarla yapılan bir çalışma, 12 hafta boyunca her yemekten önce su içildiğinde yüzde 44 daha fazla kilo kaybedildiğini göstermektedir. Bir başka çalışma da kahvaltıdan önce içilen suyun yemek boyunca alınan kaloriyi yüzde 13 oranında azalttığına ulaşmıştır. Bu sonuçların en büyük nedeni, içilen suyun mideyi dolu tuttuğu ve iştahı azalttığıdır. Ancak belirtmek gerekir ki genç yetişkinlerle yapılan çalışmalar bu kadar etkileyici sonuçlara yol açmamaktadır.

 

Daha fazla su içmenin bir başka yararı, kilo alma riskini önemli ölçüde azaltmasıdır. Çünkü su içmek, su kalorisiz olduğundan, kalorisi yüksek ve şekerli içeceklerden uzak durmayı sağlamaktadır. Bu durumda su içmek özellikle yüksek kalorili ve şekerli içecekleri seven çocukları obez ve aşırı kilolu olmaktan kurtaracak bir yöntemdir. Okullarda yapılan bir çalışma, 17 okula su çeşmeleri kurarak ve su tüketmenin önemiyle ilgili dersler koyarak, bir yıl içinde obezite riskini yüzde 31 oranında azaltmıştır.

 

Aslında en fazla ne kadar su içmemiz gerektiğini söyleyen bir limit bulunmamaktadır. Önerilen, susadığımızda bu isteğimizi dindirecek kadar su içilmesinin gerektiğidir. Günde 1 ila 2 litre arası su içmek, kilo kaybı için önemli yararlar sağlayacaktır.

 

Tabii ciddi anlamda kilo kaybetmek için daha fazla su içmek tek başına yeterli olmayacaktır. Ama bu küçük alışkanlığı edindiğimizde kilo verme konusunda önemli bir adım attığımızı kendi gözlerimizle görebileceğiz.

 

Sağlıkla kalın.

24.05.2017

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ