Sağlık kaynaklarından kuruyemiş

Sağlık kaynaklarından kuruyemiş

Sağlıklı bir yaşam için ne yediğimiz ve ne kadar yediğimiz oldukça önemli. Hem besin değeri açısından yüksek hem de tokluk hissi veren kuruyemişler öğünlerimizin tamamlayıcısı olarak vazgeçilmezdir. Ufacık görüntülerinin arkasında birçok çeşit vitamin ve mineral içermektedirler. Kuruyemişlerin kilo aldırdığını düşünerek birçok kişi onları tüketmekten kaçınmaktadır. Ancak genel kanının aksine kararında tüketilen kuruyemişin kilo vermede yardımcı olduğu birçok bilimsel çalışmayla ispatlanmıştır.

 

Karşımıza çeşitli türleriyle çıkan kuruyemişlerin başlıca faydalarına gelecek olursak kuruyemişler antioksidan, antimikrobiyal ve antienflamatuar etkilerine sahiptir. Ayrıca kalp sağlığını güçlendirmekte, kötü kolesterol olan LDL kolesterolü düşürmekte ve tümör gelişimini engelleyerek kanserden korumaktadır. 

 

Peki kuruyemiş türlerine göre faydalarına bakarsak?

  

Akla ilk gelen kuruyemişlerden olan fındık E vitamini açısından oldukça zengindir. Kansızlığa karşı birebir olması yanında yüksek kolesterolün düşürülmesinde de etkilidir. Kemik gelişimi için de önerilmektedir. Prostatı engelleyici ve yayılmasını önleyici özelliği nedeniyle erkekler için özellikle önerilmektedir. 

 

Beyaz leblebi, yok denecek kadar az yağ içermesi ve tokluk hissi vererek açlığı bastırması nedeniyle kilo vermek için kullanılabilmektedir. 

 

Cevizin ise zeka gelişiminde önemli etkileri olduğu gözlemlenmiştir. Beyin damarları için oldukça faydalı olan cevizin Alzheimer hastalarına iyi gelebildiği gözlemlenmiştir. Omega 3 bakımından da oldukça zengindir. Egzama ve kalp hastaları için faydalı bir besindir. 

 

Depresyon ve uyku sorunlarınız için kabak çekirdeğinden destek alabileceğinizi biliyor muydunuz? Ayıca, içerdiği bol magnezyum, demir, bakır ve fosfor sayesinde cildiniz üzerinde güzelleştirici etkiye de sahiptir. Ayrıca çocuklarda sıkça rastlanan kurt ve parazit sorunları için ilaç niteliğindedir. 

 

Bademse diğer kuruyemişlere göre daha fazla kalsiyum içermektedir. Akciğer kanseri ve yaşlılık kaynaklı unutkanlık sorunlarında da yardımcı görev almaktadır.

  

Kuruyemişlerin faydalı olduğu kadar kalori cinsinden de zengin olduğunu unutmayın. Bu yüzden küçük küçük paketlenmiş şekilde tüketeceğiniz kuruyemişler aldığınız kaloriyi kontrol etmenizi de sağlayacaktır. 

 

Ağzımızı tatlandırırken sağlığımızı korumak işte bu kadar kolay. Televizyon izlerken, dostlarla sohbet ederken belki de çalışırken kararında yediğiniz kuruyemişin sizi birçok hastalıktan koruduğunu unutmayın. 

 

Sağlıkla kalın.

 

 

05.04.2017

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ