Keçi sütünün faydaları nelerdir?

Keçi sütünün faydaları nelerdir?

Keçi sütü besin değerleri açısından anne sütüne en yakın süttür ve sağlık açısından çok faydalıdır. 1 yaş üstü bebeklerde anne sütünün yetersiz kalması durumunda bebeğe verilebilmektedir. Çocukluk ve ergenlik dönemlerinde tüketilmesi vücut gelişimi açısından çok önemlidir. 1 yaşından küçük bebeklere ise çok fazla besin değeri içermesi nedeniyle keçi sütünün verilmesi tavsiye edilmez.

 

Her yaş grubundan kişinin rahatlıkla tüketebileceği keçi sütü birçok hastalıktan korunmayı sağlar. Bebeklere verilmeden önce doktora danışılması gerekmektedir. Keçi sütü inek sütüne oranla daha az alerjendir. Ancak süt verildikten sonra herhangi bir reaksiyon olup olmadığını anlamak için bebek dikkatli bir şekilde gözlenmelidir. 

 

Keçi sütünde bulunan protein ve kalsiyum miktarı anne sütünün 4 katıdır. Bunun en iyi örneği ise; yeni doğan bir bebeğin vücut ağırlığının 2 katına çıkması için gereken süre 180 gün iken keçi yavrusunda 19 gündür.

 

Keçi sütü A, B1, B2, B3 ve B6 gibi önemli vitaminleri içerir. C vitamini ise keçi sütünde bulunmaz. Ayrıca magnezyum, selenyum, kalsiyum, fosfor ve demir gibi mineralleri barındırır. Bakır ve magnezyum miktarı diğer sütlere oranla yaklaşık yüzde 30 daha fazladır. Akciğer kanserini önlemede etkili olan selenyum keçi sütünde bolca bulunmaktadır. Keçi sütü esansiyel yağ asitleri açısından zengindir ve üronik asit içeriği sayesinde göğüs hastalıkları, obezite, kalp sağlığı ve prostat kanserine karşı koruma sağlar. Keçi sütünün cilt problemlerine de iyi geldiği bilinmektedir. Düzenli tüketildiğinde egzama başta olmak üzere birçok cilt hastalığına iyi geldiği bilinmektedir.

 

MS (multipl skleroz) hastalığı beynin konuşma, yürüme ve görme gibi fonksiyonlarını etkileyen bir beyin hastalığıdır ve tedavisi henüz bulunamamıştır. Çiğ olarak tüketilen keçi sütünün MS ataklarını azalttığı bilinmektedir.

 

Keçi sütü sindirimi kolaylaştırdığı için bebek mamalarında kullanılan bir süttür. Dünyada tüketimi giderek artan ve sağlık açısından faydaları saymakla bitmeyen kefirin yapıtaşı keçi sütüdür. Türkiye’nin ve dünyanın en iyi dondurmalarından biri olarak kabul edilen Maraş dondurması da keçi sütünden yapılmaktadır. Mükemmel lezzetinin yanında diğer dondurma türlerine göre daha sağlıklıdır.

 

Sağlıkla kalın.

17.01.2020

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ