Karın bölgesi yağlanmasına karşı eşsiz sebzeler

Karın bölgesi yağlanmasına karşı eşsiz sebzeler

Yaz yaklaşıyor ve istenmeyen kilolarla karşı karşıya olabilirsiniz. Bazı kişiler kilosundan memnunken sadece karın bölgesindeki yağlanmadan şikayetçi olabiliyor. Hiç kuşkusuz bu sorunu tetikleyen çevresel etmenler oldukça fazla. Bunlardan en etkili olanın petrokimyasallar olduğu söyleniyor. Peki petrokimyasallara hangi yollarla maruz kalıyoruz? Gıda ilaçları, ev temizleyicileri, plastikler, hava ve su kirliliği, kozmetik ürünler petrokimyasal etkileri yönünden akla ilk gelenler. Petrokimyasalların hormon dengesini bozarak hem kadınlarda hem erkeklerde karın bölgesindeki yağlanmaya neden olduğu biliniyor. Bu kimyasalların karın bölgesindeki yağlanmaya ek olarak çeşitli sağlık sorunlarına da davetiye çıkardığı belirtilmektedir.

  

Bahsettiğimiz bel ve karın bölgesi etrafındaki yağlanma probleminin çözümünü çok da uzaklarda aramamak gerekiyor. Belirli grup sebzeler, içerdikleri besin değerleri sayesinde karın bölgenizdeki yağları eritmenizde sizlere yardımcı oluyor. Brokoli, karnabahar, brüksel lahanası, lahana ve turpgiller karın bölgesinde yağlanmaya neden olan petrokimyasallara karşı etkili besin değerleri içeriyorlar. Annelerinizin ısrarla sizlere yedirdiği brokoli ve karnabaharı yemek için artık başka nedenleriniz de var. 

 

Bunlara ek olarak tükettiğiniz bitkisel yağ, buğday ve şeker miktarını azaltmanızın da bahsettiğimiz soruna karşı sizlere yardımcı olacağı belirtilmektedir. Tüm bunların yanı sıra öğünlerinize fermente edilmiş lifli besinleri, probiyotik olarak da adlandırılmaktadırlar, ekleyebilirsiniz. Bu kategoride olan besinlere örnek olarak tatlı patates ve yer elmasını verebiliriz. Fermente edilmiş besinlere, örneğin kefir, lahana turşusu, ev yapımı yoğurt gibi besinlere, günlük beslenme düzeninizde daha çok yer verebilirsiniz. Zerdeçalı sofralarınızda ve öğünlerinizde daha çok tüketmeniz de faydalı olacaktır. Bu sayede karaciğerinizde meydana gelen hasarlar sonucu bağırsağınızda ortaya çıkan zehirli maddeleri vücudunuzdan uzaklaştırabileceğiniz çeşitli araştırmalarla belirtilmektedir. Son olarak düzenli uyku, egzersiz ve nefes teknikleriyle stresinizi kontrol altına aldığınızda stres kaynaklı bağırsak sorunlarınızı da çözmüş olacaksınız. 

  

Beslenme alışkanlıklarınızı bahsettiğimiz şekilde değiştirmeye başladığınızda yalnızca karın bölgesindeki yağlarla savaşmış olmayacaksınız, aynı zamanda hormon dengeniz düzene girecek, diyabet riskiniz azalacak ve daha genç görünürken kendinizi daha dinç hissetmeye başlayacaksanız.

  

Sağlıkla kalın...

 

23.04.2017

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ