Karakovan balı nedir ve neden özeldir?

Karakovan balı nedir ve neden özeldir?

Karakovan balı, genellikle kütük kovanlarda, arıların tamamen kendilerinin doğal yollardan ürettikleri ve arılara dışarıdan besleme yapılmadan elde edilen bir bal türüdür.

 

Karakovan balı üretimi, baştan itibaren emek isteyen bir iştir. Bal üretimine başlamadan önce karakovanlar hazırlanır. Kovanlar genellikle iki yöntem kullanılarak yapılır. Kavak, gürgen gibi ağaçların dalları silindir şeklinde sepet gibi örülür ya da ıhlamur veya kestane ağaçlarının kütükleri oyularak silindir şekline getirilir. Kovanlarda arıların girip çıkmasını sağlayan bir kapak bulunur. Karakovanın adından da anlaşılacağı gibi en büyük özelliği, kovanın içerisinin sürekli karanlık olmasıdır.Karakovan balı ışıksız bir ortamda, insan eli değmeden üretildiği için tamamen doğaldır. Hazırlanan kovanlar içerisine oğul yerleştirilir ve arılar, peteklerini kendileri organik olarak yaparlar. Bir kovandan, ortalama 5-10 kg arası bal elde edilir.

 

Karakovan balının faydalarını sıralarsak;

 

Antiseptik özelliği sayesinde mikropları öldürür ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Güçlü bir antioksidan olduğu için kanser, kalp ve damar hastalıklarına karşı koruma sağlar.

Göz sağlığı için faydalıdır.

Ülseri ortadan kaldırdığı bilinmektedir.

Kolesterolü düşürür.

Hepatit B, Hepatit C ve sarılık gibi karaciğer kaynaklı hastalıkları iyileştirir.

Prostat hastalığına karşına etkilidir.

İshali önler.

Sedef hastalığını tedavi edici özelliği vardır.

Kansızlığı önlediği bilinmektedir.

 

En kaliteli karakovan balları ülkemizde Artvin, Bitlis-Hizan, Siirt-Pervari ve Hakkâri-Yüksekova’ da üretilmektedir. Karakovan balında arılar, mumlarını dahi kendileri üretirler. Üretim aşamasında insan müdahalesinin hiç olmaması, karakovan balını diğer ballardan ayıran en önemli özelliklerden biridir. Mumlar organik olduğu için bal, süzülmeden tüketilir ve bal ile beraber daha fazla polen yenilmiş olur. Karakovan balı, aminoasit açısında da çok zengindir. Yetiştikleri bölgeler genellikle zengin bitki florasına sahip olduğu için, karakovan ballarının daha şifalı olduğu birçok uzman tarafından kabul edilmektedir.

 

Karakovan balında, harcanan emek ve maliyet çok fazla olduğu için, bu balın fiyatı diğer bal çeşitlerine göre daha yüksektir. Çok düşük fiyata satılan ballardan da şüphelenip, araştırılması gerekir. Bu nedenle bal alırken üreticinin dürüstlüğüne dikkat edilmeli ve bilinen, güvenilir yerlerden satın alınmalıdır.

 

Sağlıkla ve afiyetle kalın.

20.02.2020

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ