Binbir derde deva: Keçiboynuzu Pekmezi

Binbir derde deva: Keçiboynuzu Pekmezi

Baklagiller familyasına ait olan keçiboynuzundan elde edilen keçiboynuzu pekmezi, sağlık açısından sahip olduğu birçok faydayla dikkat çekmektedir. Harnup pekmezi adıyla da bilinen keçiboynuzu pekmezi, sağlıklı ve doğal beslenmede önemli gıdalardan birisidir.

 

Besleyici değeri yüksektir.

Keçiboynuzunun yapısında düşük moleküler yapılı karbonhidrat ve yağ bulunmaktadır. Ayrıca, vitamin ve mineraller açısından da oldukça zengin bir besin maddesi olması nedeniyle besleyici değeri çok yüksektir.

 

Hastalıklara karşı koruyucu etkisi vardır.

Keçiboynuzu pekmezi özellikle öksürük, nefes darlığı ve soğuk algınlığı gibi göğüs hastalıklarının tedavisinde oldukça etkilidir. Akciğer sağlığının korunmasında etkili olduğu için özellikle astım hastaları ve sigara tüketenlerin mutlaka keçiboynuzu pekmezini tüketmesi önerilir. Göğüs hastalıklarının yanı sıra, sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmak için de keçiboynuzu pekmezi tüketimi önemlidir. Kabızlık, hazımsızlık ve şişkinlik gibi sindirim sistemi problemlerini önlerken bağırsak paraziti ve kurtlarına karşı tedavide de oldukça etkilidir. Zengin A,B, D, E vitamini ve kalsiyum içeriği sayesinde kemik erimesinin, diş eti rahatsızlıklarının ve cilt yaşlanmasının önlenmesine yardımcı olurken kalp ve karaciğer sağlığının korunmasına da katkı sağlamaktadır.

 

Kilo kontrolü sağlar.

İçerisinde bulunan şeker oldukça düşük kalorili olduğu için kilo kontrolünü sağlamak isteyen tüketicilerin de diyetlerinde sıklıkla tercih ettikleri bir gıdadır. Özellikle akciğer kanserinden korunmada ve vücuttan radyasyonun uzaklaştırılmasında oldukça etkilidir. Keçiboynuzu pekmezi erkeklerde aktif sperm sayısını arttırılmasına, kadınlarda ise yumurta kalitesinin arttırılmasına yardımcı olur. Bu nedenle keçiboynuzu pekmezi tüketimi, sağlıklı bir üreme sistemi için de oldukça önemli bir yere sahiptir. Keçiboynuzu pekmezinin bu belirtilen faydalarından yararlanabilmek için mutlaka günde bir kaşık tüketilmesi gerekmektedir. 

 

Faydaları için yapılış şekli önem taşır.

Keçiboynuzu pekmezinin sağlıklı ve doğal içeriğini koruması açısından yapım şekli önem taşır. Keçiboynuzunun kendinden tatlı yapısı sayesinde şeker ilavesiz olarak hazırlanabilir. Piyasada şeker ile tatlandırılmış, hatta glukoz-fruktoz şurubu eklenmiş keçiboynuzu pekmezlerine rastlayabilirsiniz. Hazırlanma sıcaklığının da ideal derecede olması faydasını en üst derecede korurken, katkı maddesi kullanmaksızın koyulaşabilmesini sağlar. Yüksek kalitede, doğal keçiboynuzu pekmezini hem kendiniz hem de çocuğunuz için mutfağınızdan eksik etmeyin.

 

Sağlıkla kalın.

 

20.09.2017

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ