Kalan ekmeklerinizi nasıl değerlendirebilirsiniz?

Kalan ekmeklerinizi nasıl değerlendirebilirsiniz?

WWF Türkiye’ye göre, ürettiğimiz gıdanın 3’te 1’i çöpe gidiyor. Gıdaların israf olmaması, iyi şekilde değerlendirilmesi önemli bir konu. Hem bizim kültürümüzde yer alan tarifler hem de dünya mutfaklarındaki geleneksel yöntemler, yiyeceklerin israf edilmemesi için sayısız fikir sunuyor. Örneğin ekmek, mutfaklarda çöpe giden besinler arasında ilk sıralarda. Oysaki kalan ekmekleri çeşitli şekillerde değerlendirmenin yolları var.

 

1. Galeta unu: Kalan ekmekleri fırınlayarak iyice kurutabilir, sonra mutfak robotundan geçirerek galeta unu yapabilirsiniz. Galeta ununu köfte harcına koyabilir, tarator ve acuka gibi sosların yapımında da kullanabilirsiniz.

 

2. Yumurtalı ekmek: Kimi yörelerde ekmek kayganası da denilen yumurtalı ekmek, bayat ekmekle yapıldığında güzel olur ve kahvaltılar için çok sevilen bir tariftir.

 

3. Kruton: Küçük küpler halinde kestiğiniz ekmeklerinizi fırında veya tavada iyice kızdırıp pişirerek uzun süre dayanan kruton elde edebilirsiniz. Kruton yaparken isterseniz son aşamada üzerine zeytinyağı, kekik ve karabiber de gezdirebilirsiniz. Kruton ile çorba ve salatalarınıza lezzet katabilir, et suyu, yoğurt ve et parçaları ile evde kolay bir kebap hazırlayabilirsiniz. İtalyanlar krutonu taze makarnaya ekleyerek, Fransızlar ise meşhur soğan çorbalarında olduğu gibi çorbalarının dibine bütün dilimlerden hazırladıkları kıtırları koyarak servis yapıyor. 

 

4. Atıştırmalık kıtır çubuklar: İnce uzun kesilmiş ve benzer yöntemle kurutulmuş kıtır çubuklar ise, yanına yapacağınız yoğurtlu, domatesli soslara batırarak yenilebilecek güzel atıştırmalıklar haline gelebilir. 

 

5. Kanepe veya pizza: Ekmekleri ızgara yaparak, üzerine keyfinize göre koyacağınız malzemelerle küçük kanepeler elde edebilir veya pizza malzemeleri ile evde pizza yapabilirsiniz. 

 

Sağlıkla kalın.

26.10.2018

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ