Bebeğiniz için evde lor peyniri yapımı

Bebeğiniz için evde lor peyniri yapımı

Lor peyniri, bebekler için çok tercih edilen, 1 yaşından itibaren önerilen, tercihinize göre 9 aydan itibaren verebileceğiniz bir peynirdir. Lor peynirini bebeğinize sade olarak yedirebilir, yumurtasına katarak pişirebilir, avokadoyu ezip içine katarak verebilir veya bebek poğaçasının içine maydanozlu veya sade olarak koyabilirsiniz. Bebeğinizle birlikte kendinize de yaptıysanız böreklerinizde, yumurtalarınızda siz de kullanabilirsiniz. 

 

Gelelim lor peynirinin yapılışına:

 

1. Öncelikle sütü bir cezveye veya tencereye koyarak ısıtmaya başlıyoruz.

2. Bu peynirin yapım şekli olan sütü kestirmek için, üç seçeneğiniz var; limon, sirke veya yoğurt. Bir bardak süt için birkaç damla limon veya sirke veya bir tatlı kaşığı yoğurt yeterli olacaktır.

3. Kaynamaya yüz tutmuş, üzeri köpüklenmeye başlamış sütümüz artık kestirmeye hazır demektir. Neyle kestirecekseniz onu yavaş yavaş ekleyin. 3-4 dakika daha kaynatmaya devam edin. Sütün katılaşmaya başladığını göreceksiniz.

4. Ardından altını kapatıp üstüne bir kapak örtün.

5. Yarım saat sonra bir süzek üzerine sereceğiniz tülbent içinde süzülmeye bırakmak üzere buzdolabına kaldırın. Ertesi sabah lor peynirinizi tülbentin üzerinde nefis şekilde göreceksiniz. 

 

Tuzsuz olarak hazırlanan bu lor peyniri uzun süre dayanmayacaktır. O yüzden cezvede küçük küçük miktarlarda yapmayı tercih edebilirsiniz. Kendinize ayırdığınız kısmını daha uzun süre dayansın diye tuzlayabilirsiniz.

 

 

Afiyet olsun.

25.04.2017

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ