Ebeveynlere tavsiye kitaplar

Ebeveynlere tavsiye kitaplar

Çocuklarımızı yetiştirirken bize destek olan, zorlandığımız konularda yardımcı olan, hem çocuklarımız hem de kendi çocukluğumuza dair yeni keşifler yapmamızı sağlayan, çocuk eğitimine yönelik farklı bakış açıları edindiğimiz, beğendiğimiz kitaplardan birkaçını sizlerle paylaşmak istedik. 

 

Doğal Ebeveynlik, Adem Güneş

Doğal Ebeveynlik isimli kitabında Adem Güneş, çocukların kendi iradelerini ortaya koymaya müsaade ederek nasıl yetiştirilebileceği üzerine kafa yoruyor. Çocukları ceza veya ödül kıskacına almadan, doğru kabul edilen davranışları taklit etmek zorunda bırakmadan, insan olmanın değerini ve keyfini hissettirerek, “kendi gibi” olabileceği bir şekilde yetiştirmeyi öğütlüyor. 

 

Işığın Yolu, Bir Bağlanma Hikayesi, Nilüfer Devecigil  

Doğal Ebeveynlik kavramını Türkiye'de ilk olarak sunan Psikolog Nilüfer Devecigil bu kitabında bir aşk hikayesi üzerinden, ebeveyn ile güvenli bağlanmanın önemini, hayatımıza etkilerini anlatıyor, geçmişteki eksiklerin giderilmesinin yoluna da ışık tutuyor. Nörobilim, felsefe, şiir, mindfulness, tasavvuf gibi alanlara dokunan hikayesiyle ebeveynleri farklı bir yolculuğa çıkarıyor. Anne-baba olmak, bağlanmak, geçmişle barışmak gibi kavram ve olgulara çok yönlü bir biçimde yaklaşıyor.

 

Geliştiren Anne Baba – Doğan Cüceloğlu

Doğan Cüceloğlu, ebeveynleri geçmişten gelen korku kültürünü terk etmeye, demokrasi ve eşitlik ortamında sağlıklı bireyler yetiştirmeye çağırıyor. Kitapta ebeveynlere hem çocuklarını hem de kendilerini daha yakından tanıyabilmeleri için önerilerde bulunuyor. Çocukların çocukluklarını doya doya yaşayabilmesi ve bu anı ebeveynlerin de paylaşabilmesi için neler yapılabileceğini aktarıyor. 

 

Oyuncu Anne, Şermin Yaşar

Şermin Yaşar, Oyuncu Anne isimli kitabında, her anı planlanmış, günün hızlı akışı içinde yeterince ilgi göremeyen çocuklar yerine, mutlu çocuklar yetiştirmeyi tercih eden ebeveynlere sesleniyor. Çocuklarıyla güzel ve verimli zaman geçirmek isteyenler için oyun önerilerini paylaşıyor. Bu öneriler içerisinde evdeki eşyalar kullanılarak kurgulanabilen oldukça keyifli aktiviteler bulunuyor. 

 

Dramsız Disiplin, Dr. Daniel J. Siegel, Dr. Tina Payne Bryson

Mindfulness çalışmaları ile dünyaca ünlü Daniel Siegel ve Tina Payne Bryson’ın yazdığı kitapta, çocuk yetiştirmenin en büyük zorluğu, disiplin ele alınıyor. Kavgasız, öfkesiz, yapıcı ve sevecen bir şekilde çocukta nasıl disiplin sağlanabileceğine yönelik öneriler iletiliyor. “En iyi ebeveynlerin bile yaptığı yirmi disiplin hatası ve bunlardan kaçınma teknikleri” gibi alt başlıklarla çarpıcı ve öğretici bakış açıları kazandırıyor. Aynı yazarların Bütün Beyinli Çocuk kitabı da benzer kavramlarla farklı bir konuyu ele alıyor ve okumaya değer.

 

Çocuğunuza Kulak Verin, Aletha J. Solter

Aletha J. Solter bu kitabıyla 2 ila 8 yaş arasındaki çocukların gelişimlerini ve duygusal ihtiyaçlarını inceliyor. Bu sırada ebeveyn olmanın zorluklarına eğiliyor. Çocukları daha iyi anlamak, onlara has becerilerin farkında olmak, ilişkiyi şiddetten uzak bir şekilde, sevgi üzerine tesis etmek gibi alanlarda ebeveynlere rehberlik ediyor. 

 

Hamilelik süresince ve doğumdan sonraki ilk yıl başucu kitapları olabilecek, karşılaşabileceğiniz hemen hemen her durumdaki sorularınızla ilgili cevaplar bulabileceğiniz güzel bir kaynak da Epsilon Yayınları'nın  Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler? ve Bebeğinizin İlk Yılında Sizi Neler Bekler? kitapları.

 

Keyifli okumalar dileriz.

21.04.2019

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ