Kuruyemiş ve bebekler

Kuruyemiş ve bebekler

Kuruyemişlerin bebeklerin beslenmesinde ne zaman yer alması gerektiği birçok tartışmanın konusu olmuştur. Çünkü kuruyemişlerin bebeklerde alerjik reaksiyonlara neden olma ihtimalleri yüksektir. Bu nedenle kuruyemişlere bebeklerde 12 ile 36 ay arasında başlanması tavsiye edilmektedir. Fakat çocuğun anne veya babasında alerjik bir hastalık varsa kuruyemiş tüketimine biraz daha geç başlanması daha faydalı olabilir. Herhangi bir kuruyemişe alerjisi olan bebeklerde diğer kuruyemişlerin de tüketiminde kısıtlama yapılması önerilmektedir.

 

Kuruyemişe başlarken bebeklere direk kuruyemiş verilmemelidir, kuru yemiş içeren gıdalarla beslenmeye başlanmalıdır. Ceviz bebeklerde başlangıç için çok sağlıklı ve uygun bir kuruyemiştir. Alerjik özellikleri diğer kuruyemişlere göre daha azdır ve  faydası daha fazladır. Küçük bebeklerde ceviz, dişler henüz çıkmadığı için dövülerek ya da robotta çekilerek toz halinde mamalarla karıştırılarak verilmelidir. Günlük yarım ceviz ile başlanabilir, alerjik reaksiyon gözlenmezse 1 tam ceviz bebeğe yedirilebilir. Ailesinde alerjik hastalık olmayan bebeklere ezilmiş badem de yedirilebilir. İçerisinde A, B, C, E vitaminleri bulunan badem ayrıca lif, fosfor, kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum ve çinko içerir. Doktorlar on ikinci aydan sonra bebeklere badem verilmesini tavsiye etmektedirler. Az bir miktar verilen bademden sonra bebekte alerjik reaksiyon gözlenmiyorsa, günlük 100 gr badem, süt ve et suyuyla birlikte bebeğe çorba yapılarak verilebilir. Badem mutlaka blenderden geçirilmeli ve bebeğin boğazına kaçması engellenmelidir. 

 

Kuruyemişler vitamin, mineral, antioksidan, yağ, protein ve lif kaynağıdırlar. Bebeklerin büyümelerinde, gelişmelerinde ve öğrenmelerinde önemli katkıları vardır. Fındık tüm besin öğünlerini içerisinde bulunduran bir yemiştir. İyi bir enerji kaynağıdır. Kolestrol düşürücü özelliği vardır. Robotta çekilen fındık 2 yemek kaşığı pekmez ile bebeğe verilebilir. Bebeklerde alerjen bir kuruyemiş olabildiği için tüketimine başlamadan önce az bir miktar vererek alerjik bir reaksiyona neden olup olmadığı gözlenmelidir. Kaju fıstığı en iyi bakır kaynaklarından biridir. Bağışıklık sisteminde önemli rol oynayan selenyum içerir. Günlük 4 tane kaju fıstığı blenderdan çekilerek, aynı şekilde brenderdan çekilmiş kuru üzümlerle birleştirilip şekil verilerek bebeklere yedirilebilir.

 

Alerjenitesi çok yüksek olan Antep fıstığına başlanırken oldukça dikkat edilmelidir. Böbrek taşına eğilimli olan bebeklerde ise badem tüketiminden kaçınılmalıdır. Badem, böbrek taşına neden olan kalsiyum ve oksalatı yüksek oranda içerdiği için bebek sağlığını tehdit edebilir.

 

Sağlıkla kalın…

 

29.03.2018

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ