C vitaminiyle ilgili bilmemiz gerekenler

C vitaminiyle ilgili bilmemiz gerekenler

Mevsim değişiklikleriyle birlikte gelen soğuk algınlıkları ve halsizliklere karşı, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve enerji toplamak için C vitamini kullanılıyor. Özellikle yoğun bir iş hayatı olanlar böyle zamanlarda dinleme fırsatına sahip olamadıklarından her eczanede bulunabilecek C vitamini haplarına başvuruyorlar. Ya da pazarlara, marketlere çıkılıyor; evlere kilolarca portakal ve mandalina alınıyor. Çünkü biliyoruz ki, C vitamini bizi hastalıklardan koruyacak, iyileşmemizi sağlayacak ve enerji verecek.

 

Peki C vitamini nedir?

C vitamini, diğer adıyla askorbik asit, birçok memeli hayvanın kendi vücudunda üretebildiği maddelerden biri. Ancak maymun, sıçan, domuz ve yarasa gibi bazı canlılar C vitaminini kendileri üretemiyorlar. İnsanlar da C vitaminini kendisi üretemeyen canlılar arasında. Ancak, insan vücudunun birçok önemli kimyasal tepkimeyi gerçekleştirebilmesi için C vitamini gerekli. Ayrıca, C vitamini suda erime özelliğine sahip olduğundan vücutta depolanamıyor. Yani bir şekilde sürekli alınması gerekiyor. 

 

Vücudumuza düzenli olarak C vitamini aldığımızda ne tür faydalar elde ediyoruz?

C vitaminin sağlığımıza faydalarının en başında dayanıklı bir bağışıklık sistemi oluşturması geliyor. Güçlü bir bağışıklık sistemi bizi enfeksiyonlardan ve bakterilerden koruduğu gibi, vücut direncini arttırıyor. Kalp krizi, kanser gibi ölümcül hastalıklara karşı sağlam bir duvar olan C vitamini aynı zamanda, kan damarlarını güçlendiriyor, kanın pıhtılaşmasını önlüyor. Kolesterolü dengeleyen C vitamini, inme ve felç riskini azaltıyor, yara ve yanıkların hızlı iyileşmesini sağlıyor. Katarakt oluşumunu geciktiriyor ve anemi tedavisinde yardımcı oluyor. 

 

C vitamini için hangi besinleri tüketmeliyiz?

Gördüğünüz üzere yararları saymakla bitmeyen C vitamininden etkili şekilde faydalanmak için düzenli olarak tüketmemiz gereken besinler bulunmakta. C vitamini içeren haplar yerine, birçok mineral ve vitamin içeren doğal besinleri tüketmek daha doğru olur. Eğer sık alkol ve sigara kullanıyorsanız, ağır spor yapıyorsanız, iş hayatınız çok yoğunsa, hamileyseniz, demir eksikliğine bağlı kansızlığınız varsa veya diyabet, sindirim sistemi, astım, akne gibi hastalıklara sahipseniz bu besinleri düzenli olarak tüketmenizi tavsiye ediyoruz. 

 

En çok C vitamini içeren besinler, kırmızı ve yeşil biber, acı biber, kıvırcık kara lahana, kuşburnu, çilek, karnabahar, brüksel lahanası, greyfurt, limon, ananas, kivi, mango, portakal, domates ve bezelyedir. Bu besinlerin yanında kabak, maydanoz, ıspanak, lahana, patates, kıvırcık salata, papatya, kavun, mandalina, karpuz, yaban mersini, tere, roka gibi besinlerde de önemli miktarda C vitamini bulunmaktadır.  Bu besinlerden damak tadımıza göre düzenli olarak tükettiğimizde vücudumuza yeterli C vitaminini alabiliyoruz. 

 

Sadece soğuk algınlığına dirençli olmak ve enerji kazanmak için değil, tam anlamıyla sağlıklı bir bedene sahip olmak için C vitamini ihmal etmemeniz dileğiyle...

 

04.04.2017

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ