Bebek köftesi tarifi

Bebek köftesi tarifi

Bebeğiniz ebeveynlerinin tercihine göre, genelde 9 aydan itibaren uygun bir zamanda et ile tanıştırılır. İlk yediği et kolay hazmedilmesi açısından kıyma olarak verilir. Bebek köftesi de çocuğunuz için güzel bir alternatif olup içeriğine ekleyeceğiniz malzemelerle bebeğinizin menüsünü zenginleştirir. Esas güzel tarafı ise, buzluğa atacağınız köfteleri anında çıkartıp 3-4 dakikada pişireceğiniz kurtarıcı bir de yemek olarak düşünebilirsiniz.

 

Hem doktorların çocuklar için daha uygun bulduğu et olması hem de yapısı gereği kabızlığa daha az sebep olması nedeniyle, et olarak kuzu etini tercih etmek öneriliyor. Ayrıca, bebeğiniz için ilk zamanlarla kıymayı iki defa çektirmeniz hazmını kolaylaştıracaktır.

 

Bebek köftesi için malzemeler:

200 gr iki kere çekilmiş kuzu kıyma

1 orta boy soğan

1 dilim ekşi mayalı tam buğday ekmeği

Tercihen ve bebeğin alışmasına göre ince kıyılmış bir tutam maydanoz

 

Yapılışı:

Soğanları ince rende ile rendeleyip, suyunu atın; bu köftede bebeğiniz lezzetini alacağı acılığın azalmasını sağlar. Ekmeğin içini küçük küçük öfeleyip ılık su ile biraz ıslatın. Tüm malzemeleri karıştırıp yoğurun. Madeni para büyüklüğünde hafif şişkin köfteleri hazırlayın. Bunları bir kaba tek tek çıkartabileceğiniz şekilde yerleştirip buzluğa atabilirsiniz. Bu köfteleri buzluktan çıkarır çıkarmaz, kısık ateşte pişirerek bebeğinize sunabilirsiniz. Pişirme şekli olarak küçük bebekler için az ılık suda haşlamanızı öneririz. Suya bir miktar zeytinyağı ve tereyağı da ekleyebilirsiniz. Çorbalarının içine atarak çorba içinde pişmesini de sağlayabilirsiniz.

 

Miniklere afiyet olsun.

02.04.2017

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ