Bebeklerde domates tüketimi

Bebeklerde domates tüketimi

Domates, zengin antioksidan ve potasyum içeriği ile önemli bir gıdadır. İçermiş olduğu zengin C vitamini sayesinde, demir alımına da yardımcı olur. Su ve lif içeriği de fazla olan domates, sindirim sisteminin düzgün çalışması ve bağırsak sağlığının korunması için de etkilidir. Domatesin bebekler tarafından tüketiminde ise dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.

 

Bebeğinizin hazır gıdalara geçiş sürecindeki ilk besinler arasında domatese yer verilmesi önerilmez. Tropikal meyveler gibi domates de alerji riski taşıyan besinler arasında yer aldığı için, 2 yaşına kadar çiğ domates tüketimi önerilmemektedir.

 

Domatesin yoğun asit içeriği bebeklerimize fazla gelebilir. Bu fazla asit bebeklerin ağızlarının etrafında oluşabilecek kızarıklıklara ve popolarında meydana gelecek pişiklerere neden olabilir. Domatesin bebeklerde neden olabileceği bir diğer sorun ise, gaz ve şişkinlik problemleridir. Bu sebeplerle, risk almamak için çiğ domatesi bebeğinizin sistemlerinin gelişmesini bekleyerek, 1 yaşına kadar vermeyip, 2 yaşına kadar da dikkatli şekilde tükettirmeniz iyi olabilir.

 

Diğer taraftan, domates piştiğinde asitliğini kaybettiği, içeriğindeki likopen açığa çıktığı ve alerjen olma ihtimali de azaldığı için pişmiş domatesi bebeğinize 9 aydan sonra verebileceğiniz doktorlar tarafından dile getiriliyor. 

 

Bebeğinizin pişmiş domatese alerjik reaksiyon verip vermeyeceğini 3 gün kuralı ile test edebilirsiniz. 3 gün kuralında bir gıdayı 3 gün üst üste, azar azar, miktarları biraz artırarak verip bebeğinizi gözlemlediğinizde bir sorunla karşılaşmazsanız, bu gıdayı vermeye devam edebilirsiniz. 

 

Bebeğiniz domates yemeye başladığında, mevsiminde yetişmiş domatesleri tercih etmeye özen gösterin. Mevsiminde hazırlanmış domates sosları da iyi bir seçenektir. 

 

Son olarak, yazımızın öneri niteliğinde olduğunu, domates tüketimi konusunda bebeğiniz için mutlaka doktorundan görüş almanızı önerdiğimizi belirtmek isteriz.

 

Sağlıkla kalın.

26.07.2018

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ