Antioksidan değeri yüksek baharatlardan biri: Kimyon

Antioksidan değeri yüksek baharatlardan biri: Kimyon

Kimyon maydanozgiller ailesinden bir bitki türüdür. 30-100 cm boylarında olur ve meyve kapsüllerinin içerisinde iki adet tohum bulunur. Bu tohumlar baharat olarak kullanılır. Hindistan, Meksika, Akdeniz ve Orta Doğu mutfaklarında en çok tercih edilen baharatlardan biridir. Ülkemizde Orta Anadolu’da Eskişehir ve Konya civarlarında yetiştirilir. Yemeklere çok güzel bir lezzet verir, et yemeklerinin vazgeçilmez baharatlarındandır.

 

Kimyon tam bir vitamin ve mineral deposudur. Tiamin, niasin, piridoksin, riboflavin, folatlar, A, C, E ve K vitaminleri yönünden zengindir. Ayrıca iyi bir beta karoten kaynağıdır. Karbonhidratlar, yağ ve lif açısından da zengindir. Bol miktarda demir, kalsiyum, magnezyum, manganez, fosfor, sodyum ve çinko içerir.

 

Kimyonun faydalarını şöyle sıralayabiliriz:

- Yüksek demir içeriğinden dolayı anemi hastalığının doğal ilacıdır.

- Sirke ile karıştırılarak cilde sürülmesi halinde sivilce problemlerini hafifletir.

- E vitamini açısından çok zengindir. Kırışıklık ve sarkmaları önlemeye yardımcı olur. Tam bir cilt dostudur.

- Siyah kimyon yağı ve zeytinyağı karıştırılarak duş sonrası kafaya masaj yaparak uygulandığında saç dökülmesini yavaşlatır.

- Kan şekeri seviyesini dengeleyerek diyabete yakalanma riskini düşürür.

- Karaciğerdeki toksinleri atar.

- Metabolizmayı hızlandırarak sindirimi kolaylaştırır. Vücuttaki toksinlerin idrar yoluyla atılmasını sağlar.

- Çayı yapılarak tüketildiğinde mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Kusma, ishal, gaz gibi durumları ortadan kaldırır. Böbreklerin sağlıklı çalışmasını sağlar.

- Kimyon kalp sağlığı için önemli baharatlardan biridir. Aşırı kilolu kadınlar üzerinde yapılan bir çalışmada günde yarım çay kaşığı kimyon tüketen deneklerin kötü kolesterol ve trigliserit seviyelerinde düşüş, iyi kolesterol seviyelerinde artış görülmüştür.

- Kimyon çayı yapmak oldukça pratik ve basittir. 10 tane kimyon tohumu 2 su bardağı suya ilave edilerek kaynatılır. İsteğe bağlı olarak karabiber eklenebilir. İçerdiği C vitamini sayesinde kişiyi kış hastalıklarına karşı korur.

- Her bitkide olduğu gibi kimyonun aşırı tüketimi rahatsızlıklara yol açabilir. Hamile ve emzirme dönemindeki kadınların fazla tüketmesi tavsiye edilmez. İleri derece mide sorunları olan kişiler de kimyonu aşırı tüketmekten kaçınmalıdırlar.

 

Sağlıkla kalın.

14.04.2019

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ