Antibiyotik kullanırken şu gıdalara dikkat!

Antibiyotik kullanırken şu gıdalara dikkat!

Her şeyin başı sağlık. Esas olan hasta olup tedavi olmaktan ziyade, hastalıklardan korunmak. Ama birçok faktör bağışıklık sistemimizin çökmesine, hastalıklara kapılmamıza sebep olabiliyor. Hastalıklardan bazıları ise antibiyotik tedavisi gerektiriyor.

 

Günümüzde enfeksiyona bağlı hastalıklarla mücadelede sıklıkla antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Amacına uygun olarak kullanıldığında oldukça etkili olan antibiyotiklerin bilinçli şekilde kullanılmaması ise, hastalığa neden olan mikropların antibiyotiğe karşı direncini artırıyor. Bu nedenle doktor denetimi altında, önerilen dozda ve sürede antibiyotik kullanımına çok dikkat edilmesi gerekiyor.

 

Antibiyotik kullanımında dikkat edilmesi gereken konulardan bir diğeri de, antibiyotikler ile etkileşimi sebebiyle alınan diğer ilaçlar ve tüketilen gıdalar. İlaçlar açısından dikkat edilmesi gerektiği gibi, bazı gıdalar da antibiyotiğin etkisini azaltırken bazıları sağlık açısından risk yaratabiliyor. Dr. Semih Bakır'ın bu konuda bizlere verdiği bilgiler ve uyarıları şu yöndedir.

 

Antibiyotik kullanımı sırasında, dikkat edilmesi gereken gıdaların başında mandıra ürünleri gelmektedir. Özellikle tetrasiklin grubundan bir antibiyotik kullanıyorsanız, tetrasiklin süt ürünlerinin içerisinde yer alan kalsiyum ile midede etkileşime girerek pıhtılaşıp bağırsaklara geçebilir. Bu sebeple antibiyotik kana karışamaz ve etkisini gösteremeden vücuttan uzaklaşmış olur. Ayrıca bu durum mide ve bağırsaklar için de ciddi hasarlara neden olabilir. Bu nedenle özellikle süt, peynir ve yoğurt gibi yüksek kalsiyum içeren gıdaları tüketirken antibiyotik kullanımınıyla 2 saat ara olmasına özen göstermek gerekir.

 

Hem antibiyotiklerle hem de diğer birçok ilaçla birlikte tüketilmesi riskli olan gıdalardan biri de greyfurttur. Greyfurt içerisinde yer alan furanokumarin adlı madde özellikle penisilin türevi antibiyotiklerin çözünmesini sağlayan enzimleri etkisiz hale getirerek ilaçların çözünmeden vücudun kaldıramayacağı dozda sindirim sistemine geçmesine neden olmaktadır. Böylece hem ilaçlar etkisini gösterememekte hem de mide kanaması, kalp ritminin bozulması ve böbreklerde ciddi hasarlar gibi sağlık problemleri ortaya çıkabilmektedir.

 

Çay ve kahve gibi kafein içeren içeceklerin tüketimine de antibiyotik kullanırken dikkat etmek gerekir. Özellikle siprofloksasin isimli antibiyotik, kafeinin parçalanmasını engelleyerek veya geciktirerek kafeinin vücuttan uzaklaştırılamayıp aşırı doza ulaşarak uykusuzluk, çarpıntı, yüksek tansiyon ve sinir gibi ciddi rahatsızlıklara neden olmasına yol açabilmektedir. 

 

Antibiyotiklerle birlikte alkol tüketimi de çok dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Özelikle metronidazol, tinidazol ve trimetoprim-sulfametoksazol etken maddesini içeren antibiyotiklerle alkol tüketimi çok tehlikelidir. Bu antibiyotiklerin içerisindeki maddeler alkolle birleşerek şiddetli mide bulantısı ve baş ağrısına ve kalple ilgili ciddi ritim bozukluklarına neden olabilmektedir.

 

Antibiyotik tedavisini doktor tavsiyesine göre dikkatli bir şekilde alın ve antibiyotik kullanırken tükettiğiniz besinlere dikkat etmeyi unutmayın.

 

Sağlıkla kalın.

 

22.12.2017

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ