Probiyotikler ne işe yarar?

Probiyotikler ne işe yarar?

Boyu altı metre olan ve kıvrımlı yapısı sayesinde diğer organlara göre çok daha fazla yüzölçümüne sahip olan bağırsaklar, insan yaşamı için önemli olan çok sayıda yararlı bakteri içermektedir. Bağırsak florasının dengede tutularak, sağlığının korunması için bu bakterilerin önemi çok fazladır. Bu yararlı bakterilerin dengesini sağlamak için ise, probiyotik tüketimine özen göstermek gerekir.

 

Yararlı bakterileri ve mayaları içeren probiyotikler, bağırsak hareketlerini düzenler, gaz ve kabızlık problemlerini önleyerek sindirim sistemini ve bağırsak sağlığını korur. Yararlı bakterilerin sayılarını arttırırken, bağırsaklardaki zararlı bakterilerle de savaşırlar. Sindirim sistemini düzenlemelerinin yanı sıra, probiyotikler gıdalarla alınan vitamin ve minerallerin emilimini de arttırır. Ayrıca, karaciğer ve böbreklere yardımcı olarak bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine katkı sağlar. Özellikle enfeksiyonel ishal ve irritabl bağırsak sendromu gibi bağırsak florasının bozulmasına neden olan durumlarda ya da antibiyotik kullanımıyla yararlı bakterilerin sayısının azalması gibi durumlarda mutlaka tüketilmesi gereken probiyotikler,  sağlıklı bir sindirim sistemi için de düzenli şekilde tüketilmelidir.

 

Gerçek probiyotikler doğal yöntemlerle bakterilerin çoğaldığı, yararlı bakteriler açısından zengin ürünlerdir. Doğal probiyotik ürünler listesinin başında şunlar yer alır:

 

- Kefir

- Ayran

- Ev yapımı yoğurt

- Turşu

- Sirke

 

- Nar ekşisi

- Doğal mayalı eskitilmiş peynirler

- Zeytin

- Ekşi mayalı ekmek

 

Hint mutfağında siyah mercimek ve pirincin fermantasyonuyla yapılan Dosa ve Idli, nohudun fermanasyonuyla yapılan Dhokla, Japon mutfağından soya salçası olan Miso, yine soya fasulyesinin fermantasyonuyla yapılan Natto ve Kore mutfağından Kore lahanası turşusu Kimchi de probiyotik deposu olan dünya mutfağından lezzetler olarak bilinmektedir.

 

Sağlıklı bir sindirim sistemi için beslenme düzeninize dikkat ederken, probiyotik gıdaları da mutfağınızın bir parçası yapın. Kararında ve düzenli tükettiğinizde faydalarını ömür boyu göreceksiniz.

 

Sağlıkla kalın. 

 

10.07.2017

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ