Yumurtanın tazeliği nasıl anlaşılır?

Yumurtanın tazeliği nasıl anlaşılır?

Sağlıklı bir yaşam için her sabah kahvaltı etmek çok önemli. Kahvaltı deyince de hepimizin aklına ilk yumurta gelir. Haşlamadan, omlete, menemenden, yumurtalı ekmeğe her türlü lezzetin ayrılmaz bir parçası olan bu mucizevi besinin doktorlar tarafından da her gün tüketilmesi öneriliyor. Çünkü doğanın bize bir armağanı olan yumurta hem tok tutmasıyla diyetlerin vazgeçilmezi hem de oldukça önemli bir protein kaynağı.

 

Güne enerjik ve sağlıklı başlamak için birebir olan yumurtanın tüketiminde dikkat etmemiz gereken bir nokta var: Tazelik. Özellikle büyüme ve gelişme çağındaki çocuklar için çok faydalı olan yumurtanın taze tüketilmesi gerekli. Aksi halde, faydasını büyük oranda kaybedeceği gibi, zehirlenmelere de yol açabiliyor. 

 

Maalesef, sebze ve meyveler gibi, yumurtanın tazeliğini kokusundan veya görünüşünden anlayamıyoruz. Bu durumda, ne zaman almıştık, kaç günde bozulur, hala yenir mi, yemeğe kullansak bir şey olur mu gibi sorularla boğuşuyoruz. Aslında, bu sorulara gerek kalmadan, yumurtanın tazeliğini anlamak için kesin sonuç alınabilecek birkaç yöntem var. Şimdi onlardan bahsedelim. 

 

Eğer yumurtayı kırmak istemiyorsanız, haşlamak niyetindeyseniz, o zaman içi su dolu bir kaba yumurtanızı yavaşça koyun. Eğer yumurta yatay bir şekilde kabın dibinde durursa, taze demektir. Dikleşmeye ve yükselmeye başlaması tazeliğini yitirdiğini gösterir. Diyelim ki, kabın dibinde ama dik durdu. Bu durumda yumurtanızın 10-12 günlük bir buzdolabı geçmişi var demek. Eğer yumurtanız dik bir şekilde suyun yüzeyine çıkıyorsa 15 günden fazladır duruyordur, yani bozulmuştur, yenilmemesini öneririz. 

 

Yumurtanın tazeliğini anlamak için izlenebilecek bir diğer yol ise, yumurtayı ışığa tutmaktır. Yumurta tazeyken içindeki hava boşluğu oldukça azdır. Ancak, bayatladığında bu hava boşluğu giderek artar. Yumurtayı dikey olarak ışığa tutarak üst kısmında ışığın geçtiği yere bakabilirsiniz. Eğer hava boşluğundan geçen ışık 4-5 milimetreden uzun ise, yumurta bayatlamaya başlamıştır. 

 

Taze yumurtaların ağırlığı az çok aynıdır ancak yumurta bayatladıkça ağırlığı azalmaktadır. Eğer evinizde elektronik tartı varsa, yumurtanın ağırlığını ölçerek tazeliğini takip edebilirsiniz.

 

Peki yumurtayı çorbanıza veya yemeğinize katacaksanız, yumurtayı kırmanızda bir sakınca yoksa tazeliğini nasıl anlayacaksınız? Şöyle bir yöntemimiz var: Yumurtayı tek başına bir kaba kırıp yumurtanın sarısını ve akışkanlığını inceleyin. Eğer sarı kısmı bombeli ve dağılmadan duruyor ve genel olarak yumurtanın beyazında akışkanlık gözlenebiliyorsa, o yumurta tazedir. Ancak, yumurtanın sarısı hemen dağılırsa ve yumurtanın beyazı pek de akışkan gözükmüyorsa, o yumurta bayat demektir. 

 

Bu yöntemlerle aldığınız yumurtaların veya ne zaman aldığımızı hatırlayamadığımız yumurtaların tazeliğini kontrol edebiliriz. Bu sayede kendimiz için de ailemiz için de tedbiri elden bırakmamış oluruz. Hem kahvaltılarınız hem de çay saatleriniz için yumurtalarınız şimdiden afiyet olsun.

 

Sağlıkla kalın.

16.03.2017

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×