Yumurtanın tazeliği nasıl anlaşılır?

Yumurtanın tazeliği nasıl anlaşılır?

Sağlıklı bir yaşam için her sabah kahvaltı etmek çok önemli. Kahvaltı deyince de aklımıza ilk yumurta gelir. Haşlamadan, omlete, menemenden, yumurtalı ekmeğe her türlü lezzetin ayrılmaz bir parçası olan bu mucizevi besinin doktorlar tarafından da her gün tüketilmesi öneriliyor. Yumurta uzun süre tokluk yaratan önemli bir protein kaynağı.

 

Güne enerjik ve sağlıklı başlamak için birebir olan yumurtanın tüketiminde önemli olan bir nokta var: tazelik. Özellikle büyüme ve gelişme çağındaki çocuklar için çok faydalı olan yumurtanın taze tüketilmesine dikkat etmek gerekiyor. Aksi halde, faydasını büyük oranda kaybedeceği gibi, zehirlenmelere de yol açabiliyor. 

 

Yumurtanın tazeliğini, sebze meyveler gibi, kokusundan veya görünüşünden anlayamıyoruz. Yumurtanın tazeliğini anlamak için evde uygulayabileceğiniz birkaç yöntem var.  

 

Eğer yumurtayı kırmadan tazeliğini anlamak istiyorsanız, o zaman içi su dolu bir kaba yumurtanızı yavaşça koyun. Eğer yumurta yatay bir şekilde kabın dibinde durursa, taze demektir. Dikleşmeye ve yükselmeye başlaması tazeliğini yitirdiğini gösterir. Diyelim ki, kabın dibinde ama dik durdu. Bu durumda yumurtanız hala tüketilebilir fakat tazeliğini kaybetmeye başlamış durumdadır. Eğer yumurtanız dik bir şekilde suyun yüzeyine çıkıyorsa bayatlamış olduğunu söyleyebiliriz, yenilmemesini öneririz. 

 

Yumurtanın tazeliğini anlamak için izlenebilecek bir diğer yol ise, yumurtayı ışığa tutmaktır. Yumurta tazeyken içindeki hava boşluğu oldukça azdır. Ancak, bayatladığında bu hava boşluğu giderek artar. Yumurtayı dikey olarak ışığa tutarak üst kısmında ışığın geçtiği yere bakabilirsiniz. Eğer hava boşluğundan geçen ışık 4-5 milimetreden uzun ise, yumurta bayatlamaya başlamıştır. 

 

Taze yumurtaların ağırlığı az çok aynıdır ancak yumurta bayatladıkça ağırlığı azalmaktadır. Eğer evinizde elektronik tartı varsa, yumurtanın ağırlığını ölçerek tazeliğini takip edebilirsiniz.

 

Yumurtayı tek başına bir kaba kırıp yumurtanın sarısını ve akışkanlığını inceleyerek de tazeliğiyle ilgili yorum yapabilirsiniz. Eğer sarı kısmı bombeli ve dağılmadan duruyor ve genel olarak yumurtanın beyazında akışkanlık gözlenebiliyorsa, o yumurta tazedir. Ancak, yumurtanın sarısı hemen dağılırsa ve yumurtanın beyazı pek de akışkan gözükmüyorsa, o yumurta bayatlamıştır.

 

Sağlıkla kalın.

16.03.2017

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ