Yumurtanın faydaları

Yumurtanın faydaları

Yumurta anne sütünden sonra içeriği bakımından en zengin gıda maddelerinden biridir. İnsanın ihtiyaç duyduğu birçok besini içinde bulundurur. Yumurta doyurucu ve tok tutucudur, ayrıca karbonhidrat içermediği için glisemik indeksi sıfırdır. 

 

Yumurta mükemmel bir protein kaynağıdır. Proteinlerin yapıtaşı aminoasitlerdir. Bu aminoasitlerin bir kısmı diğer aminoasitler kullanılarak vücudumuzda üretilebilirken, dokuz çeşit aminoasitin mutlaka besinlerden alınması gerekmektedir. Yumurta tüm bu aminoasitleri içinde bulundurması dolayısıyla tam protein kaynağı olarak bilinmektedir. Ayrıca yumurtanın içindeki protein vücudumuz tarafından %94 oranında emilebilmektedir ve bu bir besinden alınabilecek en üst düzeydeki protein seviyesidir. 

 

Vitaminler bakımından incelendiğinde ise yumurta tam bir B vitamini deposudur. Yumurtanın içerisinde; kalbin ve kasların normal fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için önemli olan B1 ve B2 vitaminleri, sindirim ve sinir sisteminin ihtiyaç duyduğu B3 vitamini, büyüme ve gelişim için gerekli olan B5 ve B12 vitaminleri, bağışıklık sistemi güçlendirici B6 vitamini, hormon üretiminde kullanılan B7 vitamini ve DNA üretiminde kullanılan B7 vitamini bulunmaktadır. Diyabet, böbrek hastalıkları, katarakt, kalp hastalıkları, kolon kanseri, meme kanseri ve pankreas kanseri gibi son derece ciddi hastalıklara yakalanma riski B vitaminlerini yetersiz aldığımızda artmaktadır. Yumurtayı özellikle B7 ve B12 vitaminleri için tüketebilirsiniz. Ayrıca yumurta, B kompleks vitaminlerinden biri olan “kolin” bakımından en zengin gıdalardan biridir. Kolin eksikliğinde, damar tıkanıklığı, karaciğer hastalıkları ve nörolojik hastalıkların riski artmaktadır. 

 

Yumurtanın içerisindeki A vitamini miktarı da küçümsenemeyecek kadar fazladır ve insanın günlük A vitamini ihtiyacının onda birini karşılayabilir.  Yumurta, D vitamini içeren nadir gıdalardan biridir. D vitamini için en iyi kaynak güneş ışınlarıdır ancak güneşten uzak kaldığınız dönemlerde yumurta D vitamini için vücudunuza destek olacaktır. Vücudumuzu zararlı maddelerden koruyan E vitamini açısından da yumurta zengin bir besindir. 

 

Yumurta, vücudumuz tarafından üretilemeyen Omega-3 yağ asitlerini içinde bulundurması nedeniyle de özel bir besindir. Kanser, kalp hastalıkları, artrit gibi kronik hastalıklara yakalanma riskini düşüren Omega-3 yağ asitleri genel sağlığımızı korumak için kritik öneme sahiptir. Omega-3 eksikliğinde hafıza zayıflığı, halsizlik, cilt kuruluğu, kan dolaşımının zayıflaması ve kalp hastalıkları gibi sorunlarla mücadele etmek zorunda kalırız. Omega-3 ile ilgili detaylı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

 

Tüm protein ve vitaminlere ilave olarak yumurtanın içerisinde; Omega-6, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, sodyum, çinko ile birlikte, hipotrioid, halsizlik, zihin zayıflığı gibi sorunların önüne geçen Selenyum minerali, yüksek tansiyon ve yüksek kan basıncının düşürülmesinde etkili olan peptit, göz için çok önemli olan, gözleri katarakt ve yaşlılığa bağlı görme bozukluklarına karşı koruyan Lutein ve Zeaanthin antioksidanları bulunur. 

 

Tüm bu faydaları ile yumurta gerçekten yiyebileceğimiz muhteşem gıdalardan biri. Tam da bu yüzden tüketeceğimiz yumurtanın bütün bu içeriğe sahip doğal ve sağlıklı bir yumurta olmasını istiyoruz. Neden özgür gezen tavuk yumurtası yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

10.04.2017

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ