Neden özgür gezen tavuk yumurtası?

Neden özgür gezen tavuk yumurtası?

Bir kahvaltıyı kahvaltı yapan nedir diye sorsalar çoğu insan kullanımı kahvaltıyla da sınırlı kalmayan yumurtayı aklına getirecektir. Doğanın bize sunduğu mucizevi nimetlerden biri olan yumurtanın faydaları tok bir mideyle kalmıyor. Protein miktarı oldukça yüksek olan bu besin, içerdiği vitamin ve minerallerle insan vücudunun temel besin kaynaklarından biri olarak kabul ediliyor. Ancak, günümüzde seri üretim amaçlı, tavuk çiftliklerinde üretilen fabrikasyon yumurtalar, özgür gezen tavuk yumurtalarından aldığımız faydayı ve lezzeti vermiyor. Peki neden?

 

Yumurtada protein, omega3, omega6, kolin, selenyum, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, sodyum, çinko ve A, D, E, B vitaminlerinin bulunması bu besinin sağlığımız açısından ne kadar gerekli olduğunu gösteriyor. Tam da bu yüzden tüketeceğimiz yumurtanın bütün bu içeriğe sahip doğal ve sağlıklı bir yumurta olmasını istiyoruz. 

 

Özgür gezen tavuk yumurtalarını seri üretim (fabrikasyon) yumurtalardan ayıran özellikler nelerdir?

 

Özgür gezen tavuk yumurtası tavukların bol bol güneş ışığı alabildikleri, diledikleri gibi gezip, eşelenip, otlanıp, topraktan istedikleri gibi çeşitli mikroorganizmalar ve böceklerle beslenebildikleri ve kimyasallara maruz kalmadıkları bir ortamda üretilmektedir. Hem stresin hem de yabancı yemlerin olmadığı bu ortamdan çıkan yumurtalar doğal besleyiciliğine ve sağlıklı içeriğine sahiptir

 

Seri üretim yapılan tavuk çiftliklerinde ise tavuklar, oldukça kısıtlı güneş ışığı ve hareket imkanına sahip oluyorlar. Doğal yemler yerine tavukların hızlı büyümesini ve seri yumurtlamasını sağlayan kimyasallar içeren yemlerle beslenerek ve GDO, hormon, vitamin ve antibiyotik kullanımı ile verimlilikleri artırılıyor. Bu durumlar da maalesef yumurtanın besin değerlerine yansıyor.

 

Yapılan araştırmalar, özgür gezen tavuk yumurtasının, seri üretim yumurtalara oranla 1,5 kat daha fazla A vitamini, 3 kat daha fazla E vitamini, 7 kat daha fazla beta karoten, 2 kat daha fazla Omega-3 içerdiğini gösteriyor. Ayrıca, özgür gezen tavuk yumurtalarında, seri üretim yumurtalarının üçte biri kadar kolesterol ve dörtte biri kadar doymuş yağ bulunmaktadır

 

Bir başka açıdan bakarsak, fabrika yumurtalarının beyin gelişimi için gerekli olan Omega-3 yağ asidi miktarı oldukça azalmışken, Omega-6 yağ asidi miktarı Omega-3 miktarının 50 katı kadar fazla olacak şekilde yükseliyor ve bu sağlık için tehlike arz ediyor. Prof. Dr. Canan Karatay da bu tehlikeye dikkat çekiyor. Özgür gezen tavuk yumurtalarında ise Omega-3/Omega-6 oranı dengesini koruyor. 

 

Bütün bu bilgiler ışığında, en çok tükettiğimiz besinlerden biri olan yumurtanın doğal olması çok önem kazanıyor. Sağlıklı ve mutlu bir yaşam için özgür gezen tavukların yumurtalarını tüketmek gerekiyor. 

 

Sağlıkla kalın.

09.04.2017

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ