Yenilebilir kozmetik nedir?

Yenilebilir kozmetik nedir?

Tenimiz de organlarımız gibi vücudumuzun en önemli parçalarından biridir. Sağlıklı kalabilmek ve vücudumuza zarar vermemek adına nasıl doğal besleniyorsak, tenimize de doğal ürünler kullanmak iyi bir tercih olacaktır.

 

Yenilebilir kavramı da bu şekilde doğmuştur. Yiyemediğiniz hiçbir şeyi teninize de sürmeyin felsefesiyle ortaya çıkmıştır. Evdeki doğal gıdalarla doğal kozmetik ürünleri yapmak çok da kolaydır. Biraz zaman ayırarak bir aylık ya da on beş günlük ürünler hazırlayabilirsiniz.

 

Örneğin; limon, zeytinyağı ve ıhlamur kullanarak cildi temizlemek, beslemek ve korumak mümkündür. Bir çay tabağına birkaç damla limon sıkılıp ardından bir tatlı kaşığı su eklenir. Sonra bir pamukla birlikte bu su yüze sürülür. Böylece cilt temizlenir. Sonraki adımda yani besleme aşamasında yine bir çay tabağına bir çay kaşığı zeytinyağı, birkaç damla limon ve birkaç damla su eklenir. Parmak uçlarıyla bu karışım yüze masaj yapılarak yedirilir. Bu işlem tamamlandıktan sonra ıhlamur demlenir. Bu aşamada ıhlamur kaynatılmamalıdır. Üzerine sıcak su dökülerek demlenmesi beklenir. Soğuduktan sonra pamukla yüze sürülür. Böylece koruma işlemi de tamamlanmış olur. Ihlamur ciltteki kızarıkların giderilmesini, cildin nefes almasını sağlar.

 

Evde doğal ürünlerle peeling yapmak da mümkündür. Peeling yapmak için en kolay yöntem Türk kahvesi ve tereyağı kullanmaktır. Bir kâse içerisine bir kaşık tereyağı konulur. İki tatlı kaşığı Türk kahvesi de bu kâseye eklenir. Daha sonra bu karışım iyice karıştırılarak krem haline getirilir. Sonra yüze (veya istenilen alana) sürülür. Üç ila beş dakika arasında beklenilir. Bu süre içerisinde kahve içerisinde bulunan kafein cildin uyarılmasına neden olur. Daha sonra ılık su ve pamukla temizlenen yüz ılık suyla bolca yıkanır. Peeling üzerine yüze herhangi bir şey sürülmez.

 

Sağlıkla kalın.

09.04.2019

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ