Üzüm çekirdeğinin faydaları

Üzüm çekirdeğinin faydaları

Üzüm çekirdeği tüketiminin sağlık açısından çok faydalı olduğundan hep bahsedilir. Özellikle son yıllarda yapılan araştırmalar söz konusu olduğunda alternatif tıp yöntemlerinden birisi olarak bile kabul edilmektedir. 

 

Üzüm, sıcak bölgelerde yetişen bir meyvedir. Akdeniz Bölgesi’nde üretimi oldukça fazladır. Birçok uygarlığın kültüründe önemli rol oynamış, Avrupa’dan dünyaya yayılmıştır. Antik çağlardan itibaren medeni toplumlarda tedavi amaçlı kullanılmıştır. 

 

Üzüm çekirdeğinin faydalarını sıralamak gerekirse;

• Serbest radikallerin verdiği hasarın yok edilmesinde rol oynar. Üzüm çekirdeğinde bulunan antioksidanlar E vitamininden 50, C vitamininden ise 20 kat daha kuvvetlidir.

• 1950 yılında faydaları Fransız profesörler tarafından klinik olarak da ispatlanan üzüm çekirdeği, damar koruyucu ilaçların yapımında kullanılmıştır. Fransız Dr. Masquelier üzüm çekirdeğini gece körlüğü, varis, diş eti kanaması ve saman nezlesi gibi hastalıkların tedavisinde kullanmıştır.

• Üzüm çekirdeğindeki bileşenler damar sertliğini önlemede çok etkilidirler. Bu bileşenler arterlerin bütünlüğünü korur ve kan dolaşımını rahatlatır. Periferal dolaşımı düzenler. 

• Varis hastaları için en önemli alternatif tıp gıdalarından biri olarak kabul edilmektedir.

• Üzüm çekirdeğindeki proantosiyanidinlerin beyin ve karaciğer hasarı üzerinde beta karoten, C vitamini ve E vitamini gibi antioksidanlara göre daha güçlü etki gösterdiği ispatlanmıştır.

• Yapılan klinik araştırmalar sonucu üzüm çekirdeğinin toplardamar yetersizliğinin, retina hasarının ve cilt hastalıklarının tedavisinde pozitif etkiler gösterdiği saptanmıştır.

 

Üzüm çekirdeğinin tüm özellikleri değerlendirildiğinde özellikle kalp damar sağlığı açısından önemi tartışılmaz düzeydedir. Üzüm çekirdeğinin bilinen bir yan etkisi yoktur. Fakat düzenli ilaç kullanan kişilerin üzüm çekirdeği tüketirken dikkatli olmaları ve doktora danışmaları gerekmektedir. Çünkü üzüm çekirdeğinin ilaçlarla tepkimeye girme durumu olabilmektedir. 

 

Sağlıkla kalın.

 

05.12.2018

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ