Balığın ardından yenen tahinin faydaları

Balığın ardından yenen tahinin faydaları

Afiyetle yenen balığın ardından sofraya gelen tahin helvasını kimileri adettendir diyerek yer, kimileri ise tadını çok sevdiği için. Peki, nereden gelir bu gelenek, hiç merak ettiniz mi? Balığın ardından yenen helva için, balık öldüğünü anlasın gibi espriler yapılsa da veya boğazda kalan kılçıkların en iyi temizleyicisidir gibi inanışlar olsa da işin aslı başka.

 

Susam mucizesi

 

Bu geleneğin en önemli nedeni susam mucizesi. Tahin, susamın yağının çıkarılmasıyla elde edilen bir gıdadır. Susam yağı, ağır metallerin uzaklaştırılmasında kullanılan önemli bir etken maddedir. Özellikle dip balıkları ve denizin dibinde yaşayan tüm su canlıları oldukça fazla miktarda ağır metal içermektedir. Bu balıkları tükettiğiniz zaman ağır metaller vücudunuzda birikir, özellikle karaciğer ve böbrekler için önemli risk oluşturur. Ağır metalleri uzaklaştırma özelliği olan susamdan yapılan tahini yediğiniz zaman, vücutta ağır metal birikme riski azalmaktadır.

 

Kan şekerine ve mideye iyi gelir

 

Diğer taraftan, balık tüketimi insan vücuduna içerdiği fosfor, Omega-3, vitaminler ve mineraller ile oldukça yarar sağlarken, içeriğindeki fosfor nedeniyle kan şekerinizde düşme meydana gelebilir. Bu durumda, kaliteli bir tahin helvası veya güzel bir tahin-pekmez karışımı kan şekeri için oldukça önemli bir dengeleyici olur. Ayrıca, balık yağlı bir besin olduğu için balığın ardından hemen yenen tahin, midenizin ve sindirim sisteminizin rahatlamasına da yardımcı olur.

 

Bir alışkanlık olan balıktan sonra tahin helvası yeme geleneğinin bu kadar sağlıklı nedenlere dayandığını öğrenince, eminiz ki daha bir keyifle yiyeceksiniz. Tabi faydalarının zarara dönmemesi için kararında tüketmeye dikkat etmek gerekiyor.

 

Sağlıkla kalın.

 

 

 

 

 

08.04.2017

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ