Birbirine benzeyen iki yeşillik: Roka ve Tere

Birbirine benzeyen iki yeşillik: Roka ve Tere

Tere otu birçok insan tarafından isim benzerliği nedeniyle dere otu ile görüntü benzerliği nedeniyle de roka ile karıştırılır. Akdeniz ülkelerinde bolca tüketilen bir sebzedir. Genellikle taze olarak salatalarda ve garnitürlerde kullanılır. Piyaz yaparken de kullanılabilir.

 

Tere A, C ve D vitaminleri açısından çok zengindir. Bok miktarda kalsiyum içerir. Sindirimi kolaylaştırır. Akşam yemeklerinden sonra hazımsızlık sorununu önlemek için salataya tere ilave edilmesi tavsiye edilir. Ayrıca stres ve yorgunluğu azaltması da bilinen faydaları arasındadır. Tere vitamin ve mineraller açısından çok zengin olduğu için bağışıklık sistemini güçlendirir. Grip, nezle gibi hastalıklara karşı koruma sağlar. Tere otunun akciğerleri koruduğu bilinmektedir. B6 vitamini sayesinde hafızayı güçlendirir, konsantrasyonu artırır. Tere salatalarda limon ile birlikte harika bir uyum sağlar. Özellikle İtalya’da spagetti soslarında zeytinyağı ile birlikte kullanılır. Pişirildiğinde yaprakları acılaştığı için taze tüketilmesi tavsiye edilir.

 

Roka turpgiller ailesindendir ve K vitamini açısından çok zengindir. Kemik sağlığı ve gelişimini destekler. Ayrıca K vitamini hafızayı güçlendirir ve unutkanlığı azaltır. Yapılan bazı araştırmalarda rokanın Alzheimer gibi hastalıkların gelişimini önlediği görülmüştür. A vitamini açısından da çok zengindir. Bağışıklığı güçlendirdiği ve kansere yakalanma riskini düşürdüğü bilinmektedir. Düzenli roka tüketimi B vitamini ihtiyacının %80’ini karşılar. Uzmanlar rokanın üst solunum yolu hastalıklarına karşı vücudu koruduğunu belirtmektedirler.

 

Roka ve tere, her ikisi de, aşırıya kaçmadan düzenli tüketildiğinde sağlığımıza çok faydalı iki yeşilliktir. Roka tereye göre daha acımsı bir tada sahiptir, tere gibi roka da Akdeniz salatalarının vazgeçilmezidir. Genellikle roka ile tere görüntüleri benzer olduğu için karıştırılır. Fakat tere küçük yapraklı, roka ise büyük yapraklıdır. Roka ıspanağa benzer ve yaprakları tereye göre daha koyu renklidir. En kolay ayırt etme yöntemlerinden birisi ise yaprakların şeklidir. Terenin saplarından çıkan kenarları tırtıklı bir yaprağı vardır. Rokanın ise saptan uca doğru giderken önce küçük yapraklar, uca gittikçe biraz daha büyüyen yapraklar ve en uçta büyük bir yaprak şeklinde yaprakları vardır.

 

Sağlıkla kalın.

25.09.2019

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.

BENZER YAZILAR

×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ