Son zamanların popüler kara tohumu: Chia

Son zamanların popüler kara tohumu: Chia

Son zamanlarda adını sıkça duymaya başladığımız ve giderek popülerliğini arttıran chia tohumu, aslında Meksika ve Guetemala topraklarında verimli şekilde yetişen nanegillerden Salvia hispenics adlı bitkinin tohumlarından elde edilmektedir. Özellikle içerdiği zengin besin değeri, yüksek miktardaki lif yapısı, besleyici ve tok tutucu özelliğiyle oldukça sağlıklı bir besin maddesidir. 

 

Tarihte ilk olarak Aztekler tarafından kullanılan siyah renkteki chia tohumu besin maddesi olmasının yanı sıra, ilaç ve ticaret sektöründe de yaygın olarak kullanılmıştır. Kelime anlamı olarak, güç ve enerji anlamına gelmektedir. 16. yüzyılda, günümüzdeki mısır kadar yaygın kullanılan chia tohumları o zamandan günümüze korunarak çok geniş coğrafyalara yayılmıştır. Şu an, Meksika, Güney Amerika, Guetamala ve Nikaragua bölgelerinde yaygın olarak üretimi yapılmaktadır.

 

Artık ülkemizde de neredeyse her markette rahatlıkla bulunabilen chia tohumu çok farklı çeşitlerde tüketilebilmektedir. En yaygın tüketim şekli, chialı pudinglerdir. Süt, yoğurt, taze meyveler ve balla tatlandırılan chia tohumu özellikle sağlıklı beslenmeye özen gösteren tüketicilerin en gözde hafif tatlısı olarak öne çıkmaktadır. Süt veya yoğurt içerisinde bekletilerek şişen chia tohumları, uzun süre tokluk, sindirim sisteminin düzenlenmesi ve bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesine yardımcı olmaktadır.

 

Salatalara ve yumurtanın üzerine eklenen chia tohumları da, bu sağlıklı tohumunun en yaygın tüketim şekillerinden biridir. Bu şekilde şişirilmeden tüketilen tohumlar, zengin kalsiyum ve magnezyum içeriğiyle vücudunuzun günlük mineral ihtiyacının düzenlenmesine yardımcı olmaktadır.

 

İsteğinize göre her türlü balık, tavuk ve kırmızı et ürünleriyle de birlikte tüketilebilen chia tohumu, kalp ve damar hastalıklarından korunmaya, kan şekerinizin düzenlenmesine, antioksidan özelliğiyle bağışıklık kazanmanıza yardımcı olmaktadır. Yapılan bazı araştırmalar, balıktan daha fazla omega-3 içerdiğini söylemektedir. Bu nedenle, beyin sağlığı ve hafıza kuvvetlendirilmesi için de oldukça önemli bir gıdadır.

 

Zengin protein ve mineral içeriği ile tok tutma özelliği nedeniyle, diyetlerin vazgeçilmez besini haline gelen chia tohumunun da elbette tüketilmesi gereken belli bir miktarı vardır. Günlük olarak 1-2 tatlı kaşığından fazla tüketilmemesi gereken chia tohumu, dikkat edilmezse bazı yan etkilere neden olabilmektedir. En bilindik yan etkisi, fazla tüketilmesi durumunda bağımlılığa neden olma riskidir. Fazla tüketildiği zaman neden olabileceği bir diğer rahatsızlık, şişkinlik ve gaz problemidir. Trigliserit problemi olan kişilerin de chianın yüksek yağ asidi içeriği nedeniyle, bu tohumun tüketimine dikkat etmeleri gerekmektedir. Chi tohumlarının barındırdığı alfa-linolenik asidin, prostat kanseri riskini arttırdığına yönelik araştırmalar vardır. Tansiyon ve diyabet ilacı kullanan hastaların, ilaç etkileşimi nedeniyle chia tohumundan uzak durmaları gerekmektedir. Ayrıca, hamilelikte risk oluşturabileceği için hamilelik ve emzirme döneminde chia tohumunun tüketilmemesi önerilmektedir. 

 

Sağlıkla kalın.

03.07.2017

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ