Sebze ve meyveleri mevsiminde tüketin.

Sebze ve meyveleri mevsiminde tüketin.

Günümüzde her mevsimde her sebze ve meyveyi rahatlıkla bulabilmemize rağmen, aslında sebze ve meyveleri kendi mevsimine göre tüketmek oldukça önemli. Özellikle sebze ve meyve ağırlıklı sağlıklı beslenme alışkanlığını edinmiş tüketiciler, bu gıdaları mevsimine dikkat etmeden tüketirlerse bekledikleri yararı göremeyebilirler.

 

Mevsiminde üretilmeyen sebze-meyvenin sağlık açısından olumsuz etkileri üretim şeklinden kaynaklanmaktadır. Kendi mevsiminin dışında bir mevsime adapte olmasını sağlayarak tohumun büyüyüp gelişmesi için bu sebze ve meyvelerde oldukça fazla kimyasal madde, hormon ve pestisit kullanılmaktadır. Bu meyve ve sebzelerinin besin değerleri de mevsiminde yetişen meyve ve sebzelere göre oldukça düşük seviyededir. Vitamin ve mineral bakımından gerçek değerlere sahip olmayan bu sebze ve meyvelerin tatları da mevsiminde yetişenlerle aynı değildir. Hem sağlık hem lezzet açısından mevsimi dışında sebze ve meyve tüketmemeye özen göstermek gerekmektedir. Bu nedenle hangi sebze-meyvenin hangi mevsime ait olduğunu iyi bilmek gerekir. Hangi meyve sebze hangi mevsimde yenir yazımızdan bilgi edilebilirsiniz.

 

Peki, mevsimi olmadığı halde sağlıklı olarak sebze ve meyve tüketmenin bir yolu var mıdır? Bu noktada, katkısız olmak koşuluyla kurutulmuş meyve-sebzeler, turşu ve konservelenmiş gıdalar tercih edilebilir. Evde kendiniz de mevsiminde turşu yapabilir, kurutarak veya konserveleyerek saklayabilir veya mevsiminde meyve ve sebzeleri dondurarak saklayıp istediğiniz zaman tüketebilirsiniz.

 

Sağlıkla kalın.

09.10.2017

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ