Sarı Kantaron nedir? Nasıl kullanılır?

Sarı Kantaron nedir? Nasıl kullanılır?

Kantaron hemen hemen dünyanın her yerinde yetişen bir bitkidir. Anavatanı Avrupa, Kuzey Afrika ve Batı Asya’dır. Ülkemizde nerdeyse tüm bölgelerde yetişir. Sarı kantaron, kılıç otu, mayasıl otu, yara otu isimleriyle de bilinir. Temmuz ayından Eylül’e kadar parlak sarı yıldız şeklinde açan çiçekleriyle bilinen çok yıllık otsu bir bitkidir.

 

Sarı kantaron genellikle çay ve yağ şeklinde satılır. Antioksidan ve antiinflamatuar içeriği nedeniyle eklem rahatsızlıkları, kas ağrıları, romatizma ve gut hastalığına karşı iyi gelir. Mide rahatsızlıklarının iyileşmesinde etkilidir. Gerginliği önlemek ve sinirleri yatıştırmak için kullanılır. Depresyon tedavisinde ve strese bağlı hastalıklarda etkilidir. Menopoz gibi dönemler için sakinleştirici etkisiyle bilinir. Birçok psikolojik rahatsızlığın tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir. Ayrıca algıyı güçlendirmede ve uyku problemlerinin çözülmesinde yardımcı olmaktadır. 

 

Sarı kantaron çayı nasıl yapılır?

Bir yemek kaşığı kantaron küçük parçacıklara ayrılarak iki su bardağı içme suyunun içerisine ilave edilir. Su yaklaşık 13 dakika kaynatılır. 5 dakika dinlendirme işleminin ardından kantaron çayı süzülür ve isteğe göre limonla birlikte servis edilir. 

 

Kantaron çayının aşırı fazla tüketilmesi baş dönmesi, mide bulantısı ve yorgunluk yapabilmektedir. Ayrıca şizofren ve Alzheimer hastalığı olan kişilerin çok fazla kantaron çayı tüketmeleri tavsiye edilmemektedir. 

 

Sarı kantaron yağı nasıl yapılır?

Sarı kantaron bitkisi çiçeklendiğinde çiçekler toplanır. Cam bir kavanozun içine konularak çiçekler zeytinyağıyla karıştırılır. 2-3 hafta kavanoz güneşte bekletilir. Yağ süzülür. Kavanoz karanlık ve kapalı bir ortamda 1 yıl bekletilir. Ortaya çıkan karışım ağrıyan eklemlere masaj yapılarak sürülür. 

 

Sarı kantaron yağı saç için de oldukça faydalıdır. Saç derisindeki egzamayı yok ettiği bilinmektedir. Nemli saça sürüldüğünde kuruluğu önler. Saç diplerindeki kaşıntıyı geçirir. Kepek oluşumunu ve saç dökülmesini engeller.

 

Sarı kantaron yağı antiseptik özelliği sayesinde sivilcelerin tedavisinde de kullanılır. Hücre yenileyici özelliği sayesinde yaraların hızlı kapanmasını, cilt lekelerinin giderilmesini, göz altı morluklarının azaltılmasını sağlar.

 

Yüksek tansiyon rahatsızlığı olan kişiler, hamile veya emziren kadınların sarı kantaron otu tüketmesi tavsiye edilmez. Düzenli ilaç kullanan kişilerin kantaron kullanmadan önce doktorlarına danışmaları gerekir.

 

Sağlıkla kalın…

 

21.10.2019

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×