Kakao nedir? Nerelerde üretilir? Ham kakao nedir?

Kakao nedir? Nerelerde üretilir? Ham kakao nedir?

Kakao adını Latincede “tanrıların besini” anlamına gelen “Theobromocacao” kelimesinden alır. Çoğunlukla Batı Afrika, Batı Hint Adaları ve Güney Amerika’da üretilir. Kakao ağaçları 4 yaşından sonra meyve vermeye başlar ve boyu 4-10 metre arasında değişen bu ağaç yılda iki kez ürün verir. 

Kakao kolestrol içermez, dolayısıyla bitter çikolata da kolesterol içermez. Sütlü çikolata ve beyaz çikolata ise eklenmiş süt yağlarından dolayı az miktarda kolesterol içerirler. Kakao, içeriğinde bulunan stearik asit sayesinde kötü kolesterolün etkisizleştirilmesini ve iyi kolesterol üretimini sağlar.

Kakao bakır, magnezyum, fosfor, demir ve kalsiyum açısından zengindir. Bilimsel araştırmalar kakaoda bulunan polifenollerin hücrelerdeki DNA’yı etkileyen serbest radikalleri etkisiz hale getirdiğini göstermektedir. Bazı bilim insanları kakao flavonoidlerinin kırmızı şarapta bulunan flavonoidlerden daha güçlü olduğunu iddia etmektedirler. Flavonoidlerin iyi kolesterolü kötü kolesterole dönüştüren oksidasyonu engelledikleri bilinmektedir.

Kakaonun faydaları:

• Stresle mücadelede en etkili elementlerden biri olan potasyumu bolca içerir.

• İçeriğinde bulunan antioksidanlar kırmızı şarabın iki katı, yeşil çayın ise üç katı daha fazladır. Bu nedenle kakao kanser düşmanıdır.

• Kakao yüksek miktarda bakır içerdiği için demirin emilmesine yardımcı olur. Bu da dolaşım sistemine ve cilde fayda sağlar.

• Zindeliği arttırır ve uykusuzluğu giderir.

• Kakao yağı güneşten gelen zararlı ışınların cilde zarar vermesini engeller ve güneş yağı olarak kullanılır. İyi bir yumuşatıcı olduğu için cildin çatlayan yerlerine sürülebilir.

Doğal yollarla fermente edilen ve ısıl işleme tabi tutulmayan kakaolar “ham kakao” olarak adlandırılır. Ham veya çiğ kakao işlenmiş kakaoya göre 4 kat daha fazla flavanol içerir. Ayrıca ham kakao feniletilamin içeren yeryüzündeki iki besinden biridir. Bu bileşik endorfin ve opyum salgılanmasını sağlayarak kişiye mutluluk hissi verir.

Ham kakao keklerde, soğuk ve sıcak içeceklerde ve çikolata tariflerinde kullanılabilir. 

Sağlıkla ve afiyetle kalın.

01.11.2021

YORUMLAR

Henüz bir yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.
×
Lütfen Adres Seçiniz
ONAYLA
×

Yasal düzenlemeye uygun çerezler kullanıyoruz.

×
×
ANKARA
BURSA
YALOVA
KOCAELİ